Blog > Další onemocnění a hendikepy

Pertuse aneb Černý kašel

Pertuse aneb Černý kašel

Černý nebo dávivý kašel - Kdysi obávané onemocnění s fatálními následky hlavně pro novorozence a kojence, ale zvládl ohrožovat i dospělé. 

Po zavedení povinného očkování v roce 1958 začalo onemocnění rapidně ubývat. 

V dnešní době se ale opět sem tam začíná objevovat. Může za to odmítání očkování a větší vliv migrace obyvatelstva po celém světě.

Příznaky a možné komplikace

Černý kašel způsobuje bakterie Bordetella pertussis. Kašel je velice nakažlivý a přenáší se kapénkami při kašli a kýchání a také slinami.

 

Inkubační doba

Od nákazy do objevení prvních příznaků je 1-3 týdny. Ze začátku se onemocnění tváří jako běžná nemoc dýchacích cest. Zvýšená teplota, bolest v krku, chrapot, kýchání a rýma.

V noci se přidává suchý záchvatovitý kašel. 

Typický je pro černý kašel hluboký a zajíkavý nádech po krátké zástavě dechu.

Mezi jednotlivými záchvaty kašle nemá nemocný téměř žádné příznaky.

Komplikace 

Mezi komplikace černého kašle patří zápaly plic, záněty středního ucha, křeče, tak silný kašel, že dokáže způsobit zlomeninu žeber. Díky zástavám dechu také dochází k nedostatku kyslíku pro mozek.

Pokud se kašel neléčí může trvat i déle než tři měsíce, proto se mu dříve říkalo stodenní kašel.

Nakažlivost 

Pokud není okolí nemocného očkované je nakažlivost skoro 90%.

Pro koho je černý kašel nejnebezpečnější?

Černý kašel dokáže způsobit až smrt hlavně u novorozenců a kojenců, kteří nejsou schopni si odkašlat, hrozí jim nedostatek kyslíku a záněty mozku. Velice nebezpečný je pak černý kašel také pro seniory, astmatiky a lidi s poruchami imunity.

Jak se chránit?

V České republice je očkování proti černému kašli povinné. Očkují se dle daného schématu již malá miminka od 9. týdne. Poslední přeočkování se provádí v 10 až 11. letech věku.

Jak se ale ukazuje, s rostoucím věkem ubývá ochranných látek v organismu, a je dobré si proto nechat prověřit hladinu protilátek. V případě ohrožené skupiny se nechat i přeočkovat.

Obnovit očkování se doporučuje i ženám plánujícím těhotenství, očkovat s může dokonce i v 3. trimestru očkování.

Léčba

Pokud se onemocnění odhalí včas (což bohužel moc často není) jsou nasazena antibiotika, která snižují i nakažlivost pacienta pro ostatní. Pokud se na černý kašel přijde pozdě, antibiotika již nemusí pomoci, jen sníží nakažlivost pro ostatní. V tomto případě si tělo musí poradit samo. Je vyžadován klidový režim, dostatek tekutin. Doporučuje se studený vzduch a přípravky na ředění hustého hlenu. Do nosu se doporučuje sprej s mořskou vodou.