Blog > Sport

Orientační závody pro hendikepované

Orientační závody pro hendikepované

Sport je pro hendikepované jedním z účinných prostředků, jak bojovat se svým zdravotním postižením. Pohyb pomáhá zlepšit fyzickou i psychickou kondici, posiluje sebevědomí a je skvělým prostředkem jak se vyhnout sociální izolaci. Pojďte si zasportovat. Výmluvy na nedostatek příležitostí nebo finanční náročnost sportu hoďte za hlavu. Máme pro vás tip na pohybovou aktivitu, kterou zvládnete i vy. Seznamte se s orientačními závody.

Outdoorový sport i pro vozíčkáře

Milujete přírodu a venkovních procházek se nemůžete nabažit? Pak orientační závody jsou pro vás tím pravým ořechovým sportem. K této aktivní disciplíně vám bohatě postačí odhodlání, nadšení pro pohyb, buzola a v případě potřeby držák na mapu. Orientační závody hendikepovaných jsou odnoží klasického orientačního běhu. Jde o outdoorový sport, provozovaný v přírodě, kdy jsou závodní trasy přizpůsobené mechanickým i elektrickým vozíčkům. Účastnit se orienťáku pro zdravotně postižené můžete samozřejmě i s asistentem. Stačí si jen vybrat disciplínu a hurá na trať.

 

Rychlostní Sprint

Sprint je vhodný pro každého, kdo si rád zapracuje na své fyzičce. Cílem závodu je zdolat trať se všemi v mapě vyznačenými kontrolními stanovišti, v co možná nejkratší době. Při rychlostním orientačním závodu je tedy kromě dobré orientace s mapou a buzolou potřeba určitá fyzická zdatnost. Samotné závody jsou rozškatulkovány podle druhů postižení. Šanci na vítězství má tedy opravdu každý.

Orientační sprint hendikepovaných není ve světě příliš rozšířený. Při specializaci na tuto sportovní disciplínu je nutné počítat s tím, že mezinárodních klání se jen tak nedočkáte.

Taktický Scorelauf

Scorelauf je orientační disciplína, která zaujme dobrodružné povahy. Tady na rychlosti nezáleží. Tady záleží na umění orientace v mapě. Mozkové závity pracují naplno, taktika dostává zelenou. Závodníci scorelaufu mají všichni stanovený stejný časový limit. A připravenou trasu s mnoha kontrolními stanovišti, přičemž každá kontrola je ohodnocena jiným počtem bodů. Čím dále od startu nebo hůře odhalitelné stanoviště je, tím více bodů uděluje. Vítězem se stává účastník s nejvíce nasbíranými body.

Scorelauf je jednotný závod pro všechny vozíčkáře, nedělí se do skupin podle druhu postižení, jako třeba u sprintu.

Logický Trail orienteering (TRAIL-O)

Para trail orienteering patří je orientační disciplína mezinárodní úrovně. Pokud se v tomto sportu najdete, je tedy velká šance dosáhnout klidně i na medaile z Mistrovství Evropy nebo světa.

TRAIL-O stírá rozdíly mezi hendikepem, věkem i pohlavím, ale i zdravými běžci. Účastníci závodu mají předem daný časový limit. V jeho rozmezí trať absolvují (v případě zhoršeného terénu samozřejmě s pomocí asistenta) a jejich úkolem je navštívit kontrolní stanoviště a tam najít správný lampion výběrem z několika různých zasazených do terénu. Jak odhalí lampion, který hledají? Je zakreslen v mapě a k jeho identifikaci slouží i nápověda ve formě piktogramů. Nejdůležitější pro trail orienteering je tedy umění číst z mapy i terénu, logické myšlení, rychlé rozhodování a soustředění se.

Během soutěží se vyhlašují kategorie Para a Open. Zatímco v kategorii Para se hodnotí pouze vozíčkáři, do kategorie Open se zapisují výsledky úplně všech účastníků bez rozdílu.

Orientační Labyrint

Nejmladší orientační disciplínou je Orient Show (O-SHOW), zvaná též Labyrint. Principem tohoto závodu, který si čeští vozíčkáři mohli vyzkoušet poprvé až v roce 2010, je hledání labyrintu. Ten je vyznačen v mapě prostřednictvím kontrolních stanovišť, přičemž má závodník za úkol projít labyrintem co nejrychleji. Návštěva kontroly se vyznačuje do startovního průkazu a je důležité dostávat čipy ve správné, předem stanoveném pořadí. U O-SHOW se díky velkému počtu orientačních úkonů eliminují rozdíly mezi mechanickými a elektrickými vozíky.

Odpočiňte si od hledání práce v přírodě

Až vás unaví koukání do počítačové obrazovky kvůli hledání práce, změňte to. Vložte svůj životopis do naší databáze a my už zaměstnavatelům ukážeme, že jste ten nejlepší uchazeč o jejich pracovní pozici. A zatímco my budeme pracovat, odpočiňte si. Vydejte se na procházku do přírody. A odtud už je jen malý krůček k orientačním závodům. Zapojíte se do této sportovní aktivity pro hendikepované?