Roztroušená skleróza je dost záludné onemocnění neurologického charakteru. Choroba se objevuje nejčastěji do třiceti let věku a postihuje centrální nervový systém. RS neboli ereska bohužel ani v současné době nemá objevenou jasnou příčinu jejího původu. Za RS mohou genetické předpoklady a zevní faktory prostředí.
První příznaky se u každého pacienta projevují jinak. U někoho se může RS projevit brněním rukou nebo celé poloviny těla, zhoršenou pohyblivostí nebo zrakem, ale i třeba obtížemi při močení. Stanovení správné diagnózy proto mnohdy nelze očekávat ihned při první návštěvě lékaře. Roztroušenou sklerózu diagnostikuje a léčí neurolog.
Nemoc si pole své působnosti vybírá u každého pacienta jinde. Proto nemá žádné specifické příznaky. Nejčastěji ovšem postihuje zrakový nerv, míchu a mozkový kmen. Přesto, že je ereska nevyléčitelná, i zde platí, že čím dříve je odhalená, tím plnohodnotnější život postiženého čeká. Moderní léčba totiž dokáže zhoršování zdravotního stavu oddálit i o několik let.
Postižený nemocí sclerosis multiplex žije od ataky k atace. Nemoc má totiž stádia klidu a nástupu. Jednotlivé intervaly pohody a nástup ataky nelze předem předpovědět. Každá ataka s sebou přináší lehké zhoršení celkového zdravotního stavu, přičemž medicína diagnostikuje čtyři základní typy průběhu nemoci.
Autoimunitní záněty napadají nervový systém a ten postupně ztrácí svoji funkci. Degenerace a úbytek nervových buněk je nevratný proces. Roztroušená skleróza se nejčastěji projevuje problémy pohybového aparátu, nekontrolovatelností pohybů a příznaky podobnými klasické skleróze.
Při onemocnění RS je velmi důležité dbát na pokyny lékařů a dodržovat stanovenou léčbu. Neméně podstatným faktorem pro pohodlný život je i správná životospráva a dostatek odpočinku. Unavené tělo si o chvíle relaxace říká samo. Je nutné upravit spánkový režim a dodržovat několikrát denně siestu.
Postižený by neměl zanedbávat ani duševní zdraví. Pozitivní nálada pomáhá vyrovnat se se změnami, které s sebou nemoc přináší.
Odpočívat se dá ovšem i aktivně. Pravidelné cvičení a rehabilitace trénují tělo a přispívají tak k jeho obranyschopnosti. Vhodnými sporty pro RS pacienty jsou například plavání, aqua aerobik, jóga nebo tai-chi.
Součástí léčby je velmi často i psychoterapie, klasická nebo alternativní. Muzikoterapie nebo arteterapie zklidňují duši, umožňují sebevyjádření, pozvedají sebevědomí a někdy i přináší nové koníčky.
Trápí vás ereska a chcete se na vlastní oči přesvědčit, jak vypadají umělecké výtvory stejně postižených lidí? Zajděte se podívat na výstavu Cesta za duhou. Výtvarná díla pacientů s roztroušenou sklerózou vám ukáží, že život s nemocí nemusí být černý. A třeba vás motivují k vlastní tvorbě. Kdy a kde se výstava koná? Od 6. 11. do 10. 12. 2017, v 1. patře Úřadu městské části Praha 2, Náměstí míru.
Už jste výstavu okoukli? Nebo vás výtvarno vůbec nezajímá, protože vám nedá spát, kde sehnat se svým hendikepem zaměstnání? O tom, že ereska ztěžuje pracovní uplatnění, víte sami nejlépe. Ovšem i hendikepovaní mohou najít slušné zaměstnání, přizpůsobené jejich zdravotnímu stavu. Víme, kde ho hledat. Sejměte ze svých beder jeden kamínek a zaregistrujte se do naší databáze životopisů.