Blog > Neurologická onemocnění

Odpočinek roztroušené skleróze svědčí

Odpočinek roztroušené skleróze svědčí

Roztroušená skleróza je dost záludné onemocnění neurologického charakteru. Choroba se objevuje nejčastěji do třiceti let věku a postihuje centrální nervový systém. RS neboli ereska bohužel ani v současné době nemá objevenou jasnou příčinu jejího původu. Za RS mohou genetické předpoklady a zevní faktory prostředí.


Únava, brnění, ale i potíže se zrakem

První příznaky se u každého pacienta projevují jinak. U někoho se může RS projevit brněním rukou nebo celé poloviny těla, zhoršenou pohyblivostí nebo zrakem, ale i třeba obtížemi při močení. Stanovení správné diagnózy proto mnohdy nelze očekávat ihned při první návštěvě lékaře. Roztroušenou sklerózu diagnostikuje a léčí neurolog.

 


Zrakový nerv, mícha a mozkový kmen v ohrožení

Nemoc si pole své působnosti vybírá u každého pacienta jinde. Proto nemá žádné specifické příznaky. Nejčastěji ovšem postihuje zrakový nerv, míchu a mozkový kmen. Přesto, že je ereska nevyléčitelná, i zde platí, že čím dříve je odhalená, tím plnohodnotnější život postiženého čeká. Moderní léčba totiž dokáže zhoršování zdravotního stavu oddálit i o několik let.


Od ataky k atace

Postižený nemocí sclerosis multiplex žije od ataky k atace. Nemoc má totiž stádia klidu a nástupu. Jednotlivé intervaly pohody a nástup ataky nelze předem předpovědět. Každá ataka s sebou přináší lehké zhoršení celkového zdravotního stavu, přičemž medicína diagnostikuje čtyři základní typy průběhu nemoci.

Autoimunitní záněty napadají nervový systém a ten postupně ztrácí svoji funkci. Degenerace a úbytek nervových buněk je nevratný proces. Roztroušená skleróza se nejčastěji projevuje problémy pohybového aparátu, nekontrolovatelností pohybů a příznaky podobnými klasické skleróze.


Odpočinek tělu svědčí

Při onemocnění RS je velmi důležité dbát na pokyny lékařů a dodržovat stanovenou léčbu. Neméně podstatným faktorem pro pohodlný život je i správná životospráva a dostatek odpočinku. Unavené tělo si o chvíle relaxace říká samo. Je nutné upravit spánkový režim a dodržovat několikrát denně siestu.

Postižený by neměl zanedbávat ani duševní zdraví. Pozitivní nálada pomáhá vyrovnat se se změnami, které s sebou nemoc přináší.


Aktivní odpočinek

Odpočívat se dá ovšem i aktivně. Pravidelné cvičení a rehabilitace trénují tělo a přispívají tak k jeho obranyschopnosti. Vhodnými sporty pro RS pacienty jsou například plavání, aqua aerobik, jóga nebo tai-chi.

Součástí léčby je velmi často i psychoterapie, klasická nebo alternativní. Muzikoterapie nebo arteterapie zklidňují duši, umožňují sebevyjádření, pozvedají sebevědomí a někdy i přináší nové koníčky.

Trápí vás ereska a chcete se na vlastní oči přesvědčit, jak vypadají umělecké výtvory stejně postižených lidí? Zajděte se podívat na výstavu Cesta za duhou. Výtvarná díla pacientů s roztroušenou sklerózou vám ukáží, že život s nemocí nemusí být černý. A třeba vás motivují k vlastní tvorbě. Kdy a kde se výstava koná? Od 6. 11. do 10. 12. 2017, v 1. patře Úřadu městské části Praha 2, Náměstí míru.


Na výstavu nebo do práce?

Už jste výstavu okoukli? Nebo vás výtvarno vůbec nezajímá, protože vám nedá spát, kde sehnat se svým hendikepem zaměstnání? O tom, že ereska ztěžuje pracovní uplatnění, víte sami nejlépe. Ovšem i hendikepovaní mohou najít slušné zaměstnání, přizpůsobené jejich zdravotnímu stavu. Víme, kde ho hledat. Sejměte ze svých beder jeden kamínek a zaregistrujte se do naší databáze životopisů.