Blog > Další onemocnění a hendikepy

Noční krátkozrakost není šeroslepost

Noční krátkozrakost není šeroslepost

Je pod mrakem, stmívá se, přichází noc a nebo jste ve špatně osvětlené místnosti. Pokud začínáte mhouřit oči, špatně a rozmazaně vidíte, trpíte možná noční krátkozrakostí.

Co je noční krátkozrakost a jak se liší od šerosleposti?

Noční krátkozrakost

  •  je krátkodobá vada zraku. V důsledku zhoršených světelných podmínek vaše oči ztrácí schopnost ostrého vidění.
    Zrak se postiženému zhorší nejen za šera nebo v noci, ale i za špatného počasí nebo na špatně osvětlených místech.

 

Šeroslepost

  • podobné problémy mají i šeroslepí. Jenže u nich je ztráta ostrého vidění způsobena špatnou funkcí zrakových tyčinek, které se nacházejí v oku. Šeroslepý člověk ztrácí navíc schopnost prostorového vidění a může narážet do překážek. Tato vada se časem zhoršuje natolik, že schopnost ostrého vidění se nenavrátí ani za dobrých světelných podmínek.

Za šera se zhorší ostrost vidění u všech lidí, ale více u osob s další vadou zraku - krátkozrakost apod. je to ještě horší.

Koho noční krátkozrakost postihuje?

Noční krátkozrakostí - myopií trpí hlavně ti, co i za světla vidí hůře - krátkozrakých, dalekozrakých, lidí s astigmatismem.. obzvlášť pokud oční vada nemají dobře korigovanou. Ti všichni pak za šera vidí mnohem hůř. Nejvíce ohroženi jsou hlavně řidiči. Kteří hůře snášejí reflektory protijedoucích vozidel a mohou na určitou krátkou dobu ztratit zrak úplně.

Dá se noční krátkozrakost léčit?

Noční krátkozrakost se léčit nedá. Narozdíl od šerosleposti, kterou, pokud se nejedná o vrozenou vadu, lze léčit  - nebo alespoň zlepšit - díky vitamínu A.

 

Pokud si nejste jisti, jestli náhodou některou z uvedených vad netrpíte i vy, navštivte očního lékaře.