Blog > Další onemocnění a hendikepy

Nízký krevní tlak

Nízký krevní tlak

Krevní tlak je záludný, vysoký nebolí, ale může uškodit, pokud se neléčí. Ten nízký pak sice neohrožuje zdraví, ale má nepříjemné projevy. Vysoký tlak se může upravit léky. Na nízký tlak pro změnu léčba není.

Jaký je optimální krevní tlak?

Dnes snadno zakoupíte domácí přístroj na měření krevního tlaku a jednou za čas neuškodí si ho přeměřit. Optimální hodnota je u obou pohlaví kolem 120/80. Pokud se pohybuje nad hodnotu 140/90 je to už tlak vysoký. Nízký tlak je pak u mužů 100/60 a u žen 100/70.

 

Projevy nízkého tlaku

Nízký krevní tlak může způsobovat malátnost, ospalost, mdloby, pískání v uších, závratě nebo rozmazané vidění. Díky tomu, že je tlak nízký, je ovlivněna cirkulace krve. A to může způsobit studené končetiny. Ovšem některé projevy má vysoký tlak stejný. Proto je dobré si ho občas změřit i doma, zvlášť pokud vás některý z uvedených stavů trápí častěji.

Nízkým tlak trpí ve větší míře ženy než muži, zvláště vysoké a velmi štíhlé až hubené ženy pociťují projevy nízkého tlaku častěji. Je to dáno geneticky.

Jak si tlak zvýšit

Kromě hádky, kdy se rozčílíte a tlak vám stoupne, je možné ho zvýšit úpravou jídelníčku. Je důležité konzumovat dostatečné množství vody, bílkovin, vitamín B a C, železo a hlavně sodík. Ten se vytrácí močí a potem, proto je důležité dostatečně pít.

Tlak zvedne káva, decilitr vína (hlavně červeného), ovšem alkoholem to pravidelně řešit nelze. Je lepší se naučit pít třeba černý čaj, který kromě kávy, také obsahuje kofein a dodává ho tělu postupně. Rychle zvedne tlak také lékořicová cukrovinka, čokoláda nebo kofeinová tableta.

Pokud se vám hlava motá hlavně při rychlém přechodu ze sedu do stoje, vstávejte pomalu. Při potížích ve stoji, požádejte o možnost si sednout. A opět, dostatečně pijte, to rozproudí krevní oběh.

Nízký tlak se obvykle neléčí

Lékaři nízký tlak řeší jen výjimečně, spíše doporučí změnu životního stylu. Pomoci umí pravidelná ranní rozcvička či otužování.

Pár rad na závěr

Při sprchování zakončete očistu studenou vodou od kotníků nahoru. Spěte na vyšším polštáři. Lehký pocit chladu (ale pozor na prochladnutí) umí zúžit cévy a zvýšit krevní tlak. A pozor na velké teplotní šoky.