Blog > Imunitní onemocnění

Nezavírejme oči před AIDS

Nezavírejme oči před AIDS

HIV, AIDS. Sedm písmen, která když slyšíme nebo vidíme, naskočí nám husí kůže. Přesto se ale většinou oklepeme a pomyslíme si, že nás se přece netýká. Tak proč to řešit? Možná proto, že AIDS není pouze problémem subsaharské Afriky a rozvojových zemí, ale týká se nás všech. I v České republice každoročně přibývají pacienti s touto definitivní diagnózou. Jen v první polovině letošního roku bylo zaznamenáno 135 nově diagnostikovaných případů HIV.

Světový den boje proti AIDS

Právě proto, že toto onemocnění, při kterém dochází k selhání imunitního systému, je problémem celé populace, byl 1. prosinec každého roku prohlášen Světovým dnem boje proti AIDS. Hlavním mottem tohoto dne je šířit osvětu o nemoci samotné, ale i o její prevenci. Pokud první prosincový den chcete dát najevo, že víte a šíření těchto užitečných informací podporujete, ukažte to ostatním prostřednictvím červené stužky.

 

HIV/AIDS

AIDS, Acquired Immune Deficiency Syndrome, je agresivní onemocnění, které doposud nemá definitivní léčebnou úspěšnost a je smrtelné. Moderní medicína však při včasné diagnóze nemoci dokáže pacientovi prodloužit život o více než deset let.

Za syndrom selhání imunity může HIV virus, který se přenáší tělními tekutinami. Žádným jiným způsobem přenosný není. Příčinou onemocnění HIV tedy může být nechráněný pohlavní styk, přenos z matky na dítě a prostřednictvím krve či slin. Při nakažení virem HIV AIDS propuká vždy. Záleží čistě na nemocném, jak dodržuje léčbu a jak jeho tělo proti viru bojuje. Proto je doba trvání klinického nástupu AIDS u každého jedince individuální.

Zásady ochrany proti HIV nakažení

Zabránit nakažení virem HIV je poměrně snadné. Ovšem pouze v případě, že dbáte na základní bezpečnostní pravidla. Vždy a bez podmínek. Jak sami sebe chránit?

Vyhýbejte se kontaktu s nakaženou krví. Ale i s prostředky, které do styku s krví přišly. A těmi jsou hlavně injekční jehly, používané v drogově závislé komunitě.

Nejčastěji k přenosu viru dochází při pohlavním styku. Proto nikdy neprovozujte nechráněný sex s osobou, které plně nedůvěřujte. Pozor. Bezpečný sex neznamená přerušovanou soulož nebo používání antikoncepce. To je ochrana proti otěhotnění. HIV virus zastaví pouze a jedině kondom.

Riziková situace a co dál?

Někde jste „ulítli“ a teď se obáváte, co když se něco stalo? K obavám máte důvod. V České republice je registrováno již více než tři tisíce nakažených. A to není nezanedbatelné číslo. Uklidnit své obavy můžete jedině testem na HIV. Protože inkubační doba viru je 3 - 6 týdnů, vyčkejte zhruba měsíc a poté navštivte nejbližší testovací středisko na pobočce Hygienické stanice. A nebojte, testuje se anonymně, nikdo se nedozví, že jste se ocitli v rizikové situaci.  

Negativní/pozitivní test

S největší pravděpodobností bude váš test negativní. Ale, je tu stále to ale. V případě, že výsledky testu hlásí pozitivní nález, nepanikařte. Život se vám sice otočí vzhůru nohama, ale ještě stále vám ho velký kus zbývá. Řídit se radami lékařů a dodržovat pravidla, která stanoví, je základ péče o sebe samotného.

Pacient s HIV a AIDS

Pacient s virem HIV prochází několika fázemi. Nakažení se velmi často projeví horečkou a příznaky podobnými chřipce. To tělo začíná produkovat obranné protilátky. Poté následuje latentní fáze. S předepsanou léčbou jí mnoho pacientů prožívá zcela bez příznaků. A to až přes deset let. Postupem času se ovšem dere napovrch samotný AIDS. V momentě, kdy se syndrom začne ozývat, nemocného čekají potíže s imunitou, neurologické obtíže a nádorové onemocnění Kaposiho syndrom.

Kontakt s nemocným

Přiznání HIV je nutné. Minimálně pro nejbližší okolí. Pacient je zákonem zodpovědný za to, že nemoc nebude šířit dál. Potkáte-li člověka s HIV, není důvod k panice. Právě proto, že se nemoc šíří pouze výše popsanými způsoby, běžný kontakt s nakaženým vás nijak neohrozí. Podání ruky nebo polibek je v pořádku. Pozor dávejte ovšem na půjčování věcí, které přišly do styku s tělními tekutinami nemocného.  Zubní kartáček, holicí strojek nebo příbory si raději vezměte svoje. Riziko nákazy je v tomto případě minimální, přesto existuje.

Od roku 1981, kdy byl AIDS poprvé diagnostikován, už medicína poskočila o ohromný kus. Přesto však na účinný lék stále čekáme. Hlavně pro rozvojové země by jeho objevení znamenalo přímo dar z nebes.

Cítíte se jakkoliv ohroženi a potřebujete se ohledně HIV nebo AIDS na něco zeptat? Využijte bezplatnou telefonní linku Help Line AIDS 800 144 444. A nezapomínejte. Náhodný sexuální kontakt pouze s kondomem.

Práce pro všechny

Jste v pohodě, žádným rizikům se nevystavujete a přece máte na duši splín? Marně hledáte práci, protože jste osoba se zdravotním postižením? Vložte svůj životopis do naší databáze a udělejte pro své profesní uplatnění zas o kousek víc. Vašeho životopisu si budou všímat pouze ty firmy, které nemají předsudky a hendikep berou jako samozřejmou součást života.