Blog > Genetická onemocnění

Nevzhledné křečáky

Nevzhledné křečáky

Trápí vás těžké a oteklé nohy. V noci máte občas křeče. Možná, že za vaším problémem stojí křečové žíly.

Jak křečové žíly vznikají

Pokud se oslabí pružnost žíly a žilní stěny nejsou dostatečně pevné, neproudí krev směrem k srdci a nahromadí se. Tím vznikne tlak na stěnu žil, a ty se rozšíří, oddálí se chlopně od stěny žilní a žíla neplní dobře svoji funkci. Propouští krev a není schopna zabránit jejímu zpětnému návratu. Při závažnějších stavech mohou vznikat i krevní sraženiny. Neléčené křečové žíly vedou ke vzniku bércových vředů.

 

Jak křečové žíly vypadají

Na kůži se poté tento stav projeví metličkami ( při mírnější formě), modrými bulkami, uzly nebo je vidět část poškozené žíly. Na počátku problémů proto člověk pociťuje svědění, tlak, tíhu a nohy mohou otékat. Také tento stav mohou doprovázet křeče nohou.

Rizikové faktory pro vznik křečových žil

Křečové žíly mohou být genetickým problémem, takže pokud trápí vaše rodiče, pravděpodobně se s tímto problémem setkáte také.

Dalšími původci mohou být obezita, nadváha, sedavé zaměstnání, nebo naopak zaměstnání kdy dlouhodobě stojíte. Dále se křečové žíly mohou objevit po úrazech, nebo v důsledku některých závažných onemocnění, v těhotenství a při užívání hormonální antikoncepce.

Prevence

Prevencí je zdravý životní styl - dostatek pohybu, zdravá strava, dostatečný příjem tekutin, nekouřit, neholdovat ve velké míře alkoholu. A hlavně se zbytečně nestresovat.

Léčba

Pokud se objeví metličky dají se léčit - při mírných obtížích budou stačit i volně prodejné léky a masti. Pomoci může i nošení kompresních punčoch.

Je-li stav horší navštivte lékaře. Nejhorší stavy se dají upravit chirurgicky - tzv. sklerotizací. 

Nejnovější zákrok se jmenuje flebektomie podle Horákové. Není tak invazivní oproti tradičnímu zákroku a také se pak problémy nevrací.