Zdravý člověk má v těle přibližně 6 litrů krve. Hlavní rolí krve je transportovat pomocí červených krvinek po těle kyslík. Ten se naváže na červené krevní barvivo - hemoglobin a z plic proudí do celého těla.
Jenže pokud má člověk červených krvinek málo, nebo má málo hemoglobinu, tělo se správně neokysličuje. V orgánech se poté hromadí oxid uhličitý a tělo tuto situaci řeší tak, že srdce začne rychleji pumpovat a tím zrychlí dýchání. Pokud takto fungujete delší dobu, začnete zaručeně cítit únavu a vyčerpanost.
Krvinky se neustále obnovují, u zdravého člověka pak denně vznikne 50 ml nové krve. Za rok to pak dělá 3x kompletní výměnu celého objemu krve.
Pokud anémie vzniká pomalu, je možné, že si na ní tělo zvykne. Chudokrevný člověk je bledý, unavený, rychle dýchá. Často ho bolí hlava a hučí v uších, může také pociťovat bušení srdce.
K příznakům můžeme počítat také nechutenství, polykací obtíže, hubnutí, zácpu nebo průjem.
Anemici také často trpí na infekce a špatně se jim hojí rány.
Další příznakem mohou být také opakovaně prasklé koutky úst.
Dle příčiny vzniku se může léčit podáváním železa na lačný žaludek, což by mělo upravit krevní obraz asi po 8 týdnech. V léčbě se pokračuje 3-4 měsíce, aby se doplnily tělní zásoby.
Pokud tělu chybí vitamín B12 nebo kyselina listová - je léčbou užívání tohoto vitamínu, někdy v kombinaci s železem.
Pokud je anémie způsobena závažnějšími problémy léčí se na hematologii. V některých případech je nutné transplantovat kostní dřeň od vhodného dárce.
Hovězí maso a vnitřnosti obsahují dobře vstřebatelné železo. Dále ho obsahují vejce, luštěniny, dýňová semínka, brokolice, sušené meruňky, červená řepa, tofu a další.
Pokud jste se v článku poznali, neváhejte a navštivte svého lékaře.