Blog > Vzdělávání

Nepotřebné části těla

Nepotřebné části těla

Díky evoluci se postupně stávají některé části lidského těla nepotřebné a v průběhu dalších let postupně vymyzí.

Kostrč

Zbyla nám jako památka na ocas. Dnes již nepotřebujeme udržovat rovnováhu pomocí ocasu, takže je vlastně nepotřebná. A hlavně dost bolí, pokud se narazí. Bez ní by to bylo určitě lepší.

 

Žebro navíc

Jako upomínka na vývojové stádium opice, zůstalo až 8% lidí 13. žebro. Zbytek populace má 12 žeber.

Slepé střevo

V dobách kdy jsme jedli převážně rostlinnou stravu fungovalo slepé střevo jako další část trávicího traktu, určené speciálně k trávení celulózy.

Bradavky u mužského pohlaví

Pánové vlastně bradavky vůbec nepotřebují. Nevytváří se u nich potřebné množství hormonu Prolaktinu a nemohou tedy kojit. Proč tedy vlastně bradavky mají? Při vývoji plodu totiž v začátku není jasné co bude mít dítě za pohlaví.

Krční žebro

Asi u jednoho případu z 200 osob se objevuje abnormalita v podobě dalšího žebra nad prvním hrudním žebrem, těsně u klíční kosti. Může se objevit jen na jedné straně nebo klidně na obou. Většina lidí o něm ani neví. Ale někdy může způsobit potíže, protože utlačuje cévy a nervy na které je oblast kolem klíční kosti bohatá.Tohle žebro je pozůstatkem z doby plazů.

Vedlejší nosní dutiny

Mají za úkol odlehčovat hlavu, jsou součástí úpravy vzduchu a pomáhají tvořit hlas. Ale hlavně umí pěkně potrápit. Zánět vedlejších nosních dutin, totiž může způsobit v nejhorších případech i zánět mozkových blan, to díky blízkosti lebeční dutiny a očnicové dutiny.

Lidé, kteří se záněty bojují by jistě ocenili, kdyby tyto dutiny vůbec neexistovaly.

Zuby moudrosti

Dnes již nepotřebná část chrupu, která kdysi pomáhala při žvýkání tuhé potravy. Po tom, co jsme se naučili vařit a používat příbory, jsou už spíše zbytečné. Také všechny 4 zuby narostou už jen 5% lidí.

Dlouhý sval dlaňový

Další z částí těla, která nejspíše postupně vymizí. Tento sval sloužil hlavně pro zavěšování a lezení. Dnes se až 11% lidí narodí bez něj.

A jakou část těla byste rádi oželeli vy?