Blog > Tělesná postižení

Nepodceňujte řídnutí kostí a braňte se osteoporóze včas

Nepodceňujte řídnutí kostí a braňte se osteoporóze včas

Osteoporóza je plíživé onemocnění, které se vkrádá do našeho těla pomalu a nepoznáno. Řídnutí kostí není samo o sobě bolestivé nebo životu nebezpečné. Ovšem jeho následky mohou být velmi nepříjemné. Jak se osteoporóze bránit a je to vůbec možné?

Co je osteoporóza?

Osteoporóza je onemocnění zasahující kosti. Ubývající kostní tkáň řídne a narušuje strukturu pohybového aparátu. Z kostí mizí vápník a jiné důležité minerály, které dělají kosti pevnými. Kosti řídnou, pórovatí, ztenčují se. Stávají se méně odolnými, jsou náchylné k deformacím a lámavosti. Spolu s artritidou je osteoporóza nejčastějším onemocněním pohybového ústrojí.

 

Co je příčinou osteoporózy?

Zdraví kostí se z velké většiny odvíjí od našeho věku. Do období puberty kosti rostou a sílí. Poté, co je jejich hustota na nejvyšším bodu si drží své vlastnosti zhruba do období klimakteria u žen a andropauzy u mužů. Pak už svoji kvalitu pozvolna ztrácí. V souvislosti s věkem hovoříme o primární osteoporóze. Stárnutí ovšem není jedinou příčinou osteoporózy. K řídnutí kostí a vzniku sekundární formy osteoporózy přispívá sedavý a neaktivní životní styl, špatné stravování, kouření a pití alkoholu, ale i některá onemocnění a léky. Nejlepší prevencí osteoporózy je proto dodržování zdravého životního stylu.

Jak se osteoporóza projevuje?

Že s našimi kostmi něco není v pořádku nejčastěji odhalíme v momentě, kdy nás začnou bolet. Osteoporóza se většinou ohlašuje bolestni zad nebo jinými subjektivními pocity bolestí kostí.

Někdy stačí drobný úraz s pádem nebo v horším případě úplně běžná pohybová aktivita jako skok ze židle či doskok ze schodů a kost se zlomí. Oslabené kosti se při osteoporóze hojně lámou v krčku stehenní kosti, v zápěstí nebo páteřní oblasti.

Tím, jak se kost smršťuje dochází v mnoha případech k pozvolnému kulacení zad a ztrátě původní tělesné výšky.

Diagnóza: řídnutí kostí

Zdravotní potíže způsobené řídnutím kostí odhalí jednoduché vyšetření. Sami na sobě osteoporózu neodhalíme, dost často ji zaměňujeme za bolesti kloubů. Stačí však, aby nás kterýkoliv lékař nechal vyšetřit rentgenem nebo metodou DXA (dvouenergiová rentgenová absorpciometrie) a diagnóza je odhalena. Obě vyšetření jsou nebolestivá a nenáročná.

Jak se osteoporóza léčí?

Jakmile lékař osteoporózu rozpozná, začíná proces její léčby. Cílem terapie je podpora tvorby nové kostní hmoty a zastavení úbytku další. Proces řídnutí kostí je nevratný, ale zastavení progrese onemocnění efektivně předchází projevům nemoci. Čím jsou kosti pevnější, tím méně hrozí zlomeniny.

Ať už se jedná o primární nebo sekundární formu onemocnění, je důležité, aby pacient do svého každodenního programu zařadil i nějakou tu pohybovou aktivitu. Podstatná je i změna jídelníčku. Pokrmy bohaté na vitamín D a vápník dělají kostem dobře. Mléčné výrobky, mořské ryby, listová zelenina, ořechy, luštěniny a různá semínka jsou přesně tím, co v boji proti osteoporóze pomáhá.

Při terapii osteoporózy naordinuje lékař pacientovi léky. Jejich užívání je dlouhodobé, často i v řádu několika let.

Co vy a vaše kosti? Dbáte na jejich zdraví? Jídelníček bohatý na minerály, vápník a vitamín D je udrží v lepší kondici. Stejně jako pohyb, který tělo nepřetěžuje. Ideální jsou procházky a výlety.