Blog > Nevidomí

Nepodceňujte oční zákal. Šedý ani zelený

Nepodceňujte oční zákal. Šedý ani zelený

Když se zrak zastře touhou nebo vášní, je to fajn. Pravděpodobně jste v očekávání nějaké pro vás významné události. Když se zrak zakalí mlhou, tak už to vůbec není fajn. Opar, přes který najednou vnímáte svět jen tak nezmizí. Tady je nutný zásah lékaře. Pojďme se dnes podívat, jaký je rozdíl mezi šedým a zeleným zákalem.

Zákal, jedno z nejčastějších očních onemocnění

Oči jsou jedním z pro nás nejdůležitějších smyslů. Jsou naší bránou do světa barev, tvarů, prostoru a celkově vnímání všeho kolem. Přijít o zrak nechce nikdo z nás. Víte ale, že se zanedbaným zeleným zákalem by vás i toto neštěstí mohlo potkat? Lékaři o zákalu obou typů hovoří jako jedné z nejrozšířenějších nemocí očí. Tomuto smutnému žebříčku vévodí makulární degenerace, choroba, při níž pacient přichází o schopnost vidět celé zorné pole.

 

Účinná prevence ani proti jednomu zákalu neexistuje. V každém případě je vhodné nechávat pravidelně zrak kontrolovat oftalmologem. Ten vám může doporučit i speciální oční cviky, které pomáhají udržet okohybné svaly v dobré kondici. Dostatek vitamínu E, správné osvětlení při čtení anebo pauzy při práci s počítačem vašemu zraku taky prospějí. Pravidelné prohlídky očním lékařem zajistí, že zákal bude včas odhalený a jeho následky minimalizované.

Jaký je rozdíl mezi šedým a zeleným zákalem?

Šedý oční zákal

Šedý zákal, katarakta, je mírnější variantou očního zákalu. S největší pravděpodobností se mu ale nevyhne nikdo z nás. Šedý zákal přichází s věkem (hlavně po šedesátce), ale mohou ho způsobovat i některé léky (například kortikoidy), může být doprovodným projevem jiných metabolických onemocnění (diabetes), ale i následkem traumatu (úrazu). Šedý zákal může být i vrozený.

Katarakta je zakalení oční čočky, která je něco jako kontejnerem pro odpad celého organismu. Během let se v ní střádají látky a díky tomu ztrácí čočka svou přirozenou průhlednost. Jak poznáte, že s očima není něco v pořádku?

Při šedém zákalu najednou vidíte jakoby v mlze. Oči jsou citlivější na světlo, někdo vidí hůř při ostrém osvětlení, někdo v šeru. Oči mohou barvit okolní svět do šedé až šedožluté barvy a celkově mění vnímání barev. Zhoršuje se ostrost zraku.

Jedinou skutečnou léčbou šedého zákalu je operativní výměna oční čočky. Ničeho se ale nebojte. Jedná se o rychlý zákrok, zhruba kolem 15 až 30 minut. Operace se provádí nejčastěji v lokální anestezii a ve většině případů i ambulantně. Moderní medicína nabízí dokonce i možnosti výměny čočky s dioptrickou úpravou. Po operaci se zrak zlepší. Časem ovšem může dojít k opakovanému zhoršení vidění. Příčinou této komplikace je zakalené pouzdro čočky. Ovšem i s tímto problémem si oční lékař pomocí laseru poradí.

Zelený oční zákal

Jakmile z úst očního lékaře zazní výrok o zeleném očním zákalu, glaukomu, není prognóza zrovna nejrůžovější. Díky moderní medicíně však není ani v tomto případě nutné panikařit. Glaukom je sice nevyléčitelný a hrozí slepota, ovšem důsledná a včasně nasazená léčba dokáže tomuto předpokladu předcházet a konečné stádium oddálit.

Při onemocnění zeleným zákalem dochází k utlačování vláken zrakového nervu a ty postupně odumírají. V oku se zvyšuje nitrooční tlak. Nemocnému se zužuje zorné pole, má pocit, že občas vidí před očima rostoucí zeď nebo padající stěnu. V momentě, kdy se u vás tyto příznaky objeví, je nejvyšší čas na návštěvu ordinace specialisty. Kontrolu u lékaře není radno podceňovat. Vždyť zelený zákal je nejčastější příčinou slepoty po celém světě. A více než v polovině případů postihuje ženy.

Jak se příznaky zeleného zákalu léčí? Nejčastěji pomocí očních kapek nebo mastí, které nitrooční tlak snižují. V závažnějších případech přichází na řadu laserová terapie nebo operace. Všechny tyto metody glaukom pouze brzdí, ale nevyléčí.

Někteří pacienti, kteří se léčbě vyhýbají mohou zažít nepříjemnou zkušenost glaukomového záchvatu. Nesnesitelná bolest hlavy v oční oblasti, zvracení, světloplachost a rozšířené zornice je stav, který vyžaduje okamžitou návštěvu lékaře.

Co vy a vaše oči. Šetříte je, kladete důraz na prevenci? Chodíte na pravidelné prohlídky? Trpíte očním zákalem? Podělte se s námi o své zkušenosti s kataraktou nebo glaukomem.