Blog > Onemocnění vnitřních orgánů

Nepodceňujte astma a běžte k lékaři

Nepodceňujte astma a běžte k lékaři

Jaro je v plném proudu, vzduchem víří pyly a na ulici potkáváme spoustu kýchajících lidí s nudlí u nosu. Alergie se probudily v plné polní. Trápí vás podobné nešvary jako je dušnost, ztížené dýchání a kašel? Připisujete je pylové sezóně? Možná vás alergie zlobí. Ale je tu i jiná možnost. Že se ozvalo průduškové astma.

Co je astma?

Astma bronchiale neboli průduškové astma je zánětlivé onemocnění dýchacích cest chronického charakteru, často související s alergií. Nejčastěji je astma diagnostikováno už v dětském věku, kdy se většinou projeví do pěti let věku dítěte. Že jste už dávno odrostlí dětským střevícům? Ani tak nejste v bezpečí. Nemoc se může ozvat prakticky kdykoliv. A že se nejedná o vzácnou chorobu, potvrzuje fakt, že jenom v České republice je hlášeno více než milion pacientů s touto diagnózou. Možná právě proto, že astmatem trpí tolik lidí, je tato nemoc společností vnímána jako poměrně neškodný zdravotní neduh. Opak je ovšem pravdou. Astmatický záchvat trvající i několik minut může vést až k selhání základních životních funkcí a pacient je v ten moment ohrožený na životě.

 

Jaké má astma příznaky?

Základními příznaky astmatu jsou dušnost, sípavé dýchání, suchý a dráždivý kašel, bolest na hrudi, ranní zahlenění, celková únava organismu, nespavost a při vzplanutí astmatu se může přidat i horečka. Objevit se mohou i namodralé rty a kůže. Protože většina příznaků nemoci může mít i jiné příčiny, stává se, že postižení svoji nemoc přehlížejí nebo podomácku léčí něco, co je ve skutečnosti netrápí. V momentě, kdy některé z příznaků začnou omezovat váš běžný život, je nejvyšší čas zamířit k lékaři. Za zúžením dýchacích cest můžeme totiž hledat i chronickou obstrukční plicní nemoc nebo respirační infekci. Jen odborník vám může skutečně pomoci.

Jaké jsou příčiny astmatu?

Astma je jednou z chorob, při které je poměrně důležité stanovit její příčinu. Odhalením spouštěče astmatu nastaví lékař přesně cílenou léčbu. Co všechno může astmatické obtíže vyvolávat? Alergie na prach, pyl, roztoče nebo zvířecí chlupy, potraviny, chemické, ale i dezinfekční prostředky, plísně a kvasinky. Zároveň i některé druhy léků, nadměrný stres, fyzicky a psychicky náročné aktivity či silné emoce.

Jak se astma léčí?

Ke stanovení diagnózy astmatu praktický lékař odesílá pacienta k internistovi a alergologovi, kteří k určení anamnézy potřebují provést pár základních testů. Kromě klasického vyšetření se nejčastěji provádí kožní prick testy, krevní odběry, vyšetření dechu spirometrií a analýza vydechovaného vzduchu.

Po vyřčení diagnózy průduškového astmatu jsou nemocnému naordinovány dvě skupiny léků. Úlevové záchranné a protizánětlivé. Léky proti zánětu se dlouhodobě užívají každý den a pomáhají organismu bojovat se zánětem a chránit dýchací cesty. Záchranné, úlevové léky se aplikují při nástupu astmatického záchvatu, který rychle tiší.

Medikamenty se užívají nejčastěji inhalační formou. Astmatik by měl mít záchranné léky neustále po ruce. Součástí celkové léčby bývá často i fyzioterapie, při níž se nemocný učí správně dýchat. Na dýchací cesty má blahodárný vliv přímořský nebo vysokohorský vzduch.

Pomáhejte sami sobě

Stejně jako u jiných druhů onemocnění, může i při astmatu člověk správnou disciplínou účinně pomáhat sám sobě. Dodržování léčby, zdravého životního stylu a pitného režimu je základ.  Pravidelné větrání místnosti, pečlivý úklid, vysavače s kvalitními filtry, dezinfekce nechemickými metodami, odstranění lapačů prachu z domácího prostředí a eliminace stresu se na dýchání pozitivně projeví.

Největší stres vám přináší hledání práce? Zaregistrujte svůj životopis do naší databáze a o nic víc se nestarejte. Místo času stráveného na síti si dopřejte raději pořádnou dávku odpočinku.