Blog > Další onemocnění a hendikepy

Neničte si mozek jídlem

Neničte si mozek jídlem

Že některé potraviny dovedou zlepšit mozkovou činnost to není nic nového. Jenže jsou tu také potraviny, které mozku přímo škodí.

Sacharidy, uhlohydráty a rafinované uhlohydráty.

Tato slova neznamenají jen cukr, jedná se také o bílou mouku a vůbec potraviny s vysokým glykemickým indexem. Hlavně starší generace je zvyklá na svoje pečivo a chléb a těžko ho bude zaměňovat za zdravější varianty. Bílá mouka je problémem protože jí konzumujeme až moc. A to mozku nesvědčí. 

Jenže ani některé náhražky cukru nejsou ideální volbou. Konkrétně mluvíme o Aspartamu, je to sice lepší než cukr, ale dle studií je zvýšená konzumace tohoto sladidla také špatná. Prokazatelně zhoršuje mentální schoponosti a navíc vyvolává podráždění a deprese.

 

Zdravá ryba? Omyl!

Možná vás to překvapí, ale při výběru ryb nemůžete sáhnout po čem chcete. Některé druhy ryb totiž obsahují velké množství rtuti. A ani prospěšné omega-3 kyseliny z takové ryby tu zdravou neudělá.

Bohužel nejhorší na obsah rtuti jsou ryby, které jsou velice oblíbené a často je konzumujeme. Podle vědců jsou to druhy ryb, které jsou dravé a dlouho žijí. Typicky mezi ně patří tuňák a makrela. 

Pozor na zlé tuky!

Nenasycené tuky jsou škodlivé nejen pro mozek, ale ovlivňují i srdce a mohou být příčinou chronických zánětů. Tyto zlé tuky zhoršují paměť a Alzheimerovu nemoc. Vyskytují se v margarínech, slaných pochutinách, v průmyslovém pečivu atd.

Mozku škodí i nápoje.

O alkoholu asi netřeba psát, malé množství sice neuškodí, ale pokud je pravidelné tak vadí i to. Ne nadarmo se říká, že alkohol ničí mozkové buňky. Ale mozku vadí i sladké nápoje obzvlášť pokud se jedná o poměrně velké množství cukru v malém množství vody. Typické jsou tedy energetické nápoje, některé džusy nebo oblíbené černé pití z Ameriky, na jehož kamiony se těší na vánoce hlavně děti.