Blog > Další onemocnění a hendikepy

Nemoci za které mohou digitální technologie

Nemoci za které mohou digitální technologie

Díky digitální technologiím musí lékaři stále častěji řešit nemoci, které v minulosti neexistovaly. V dřívějších dobách se potýkala lidská populace s nadměrnou fyzickou zátěží, dnes dominují problémy způsobené používáním moderních digitálních technologií.

Mezi tyto neduhy patří zejména:

Myšitida 

Tento termín se vžil pro syndrom karpálního tunelu způsobený používáním počítačové myši. Celodenní práce s myší vede k útlaku nervů svalů dlaně. Kromě používání tzv. vertikální myši, která ponechává ruku v přirozené poloze mohou pomoci fyzioterapie.

 

SMSkový krk 

Vzniká častým skláněním hlavy a namáháním krční páteře. Při psaní oblíbených smsek držíme hlavu v předklonu, vzhledem k tomu, že lidská hlava váží klidně i 5 kg, namáhá se nadměrně krk a krční svaly. 

Kromě bolestí krku a krční páteře může tento stav způsobovat nepříjemné a stupňující se bolesti hlavy.

Mobilový loket

Onemocnění vzniká díky nadměrnému používání počítače a mobilu. Loket - jeho zevní strana, je přetěžována dlouhodobou prací s počítačovou myší nebo používáním mobilního telefonu, zapojují se zejména šlachy které mají za úkol ohýbání a natahování prstů. Díky tomu se nesprávně prokrvuje loketní kloub. Není neobvyklé, že bolesti doženou lidi až k lékaři a je nutné předepsat rehabilitace a fyzioterapii.

Tabletové rameno

Většina uživatelů tabletů používá zařízení tak, že si ho položí do klína a musí nadměrně předklánět hlavu, to ovlivňuje zejména horní polovinu těla, krční páteř a ramena. Utlačují se nervy v hrudníku a to může podráždit ramenní kloub. Přitom by stačilo jednoduché umístění tabletu do úrovní očí, tak aby hlava zůstávala ve vzpřímené poloze. Dobré je také dělat přestávky a protahovat se. Tabletové rameno se projevuje jako bolest v oblasti ramen při zvedání paže.