Blog > Další onemocnění a hendikepy

Nemoc z polibku

Nemoc z polibku

Z líbání si lze odnést nejen dobrou náladu, díky vyplaveným hormonům štěstí - endorfinům, ale můžete od druhého získat i nějakého toho bacila. V našem případě pak tzv. nemoc z polibku - infekční mononukleózu.

Infekční mononukleóza

Původcem infekční mononukleózy je virus EB(virus Epstein-Barrové), který způsobuje mimo výše zmíněného opary či pásové opary. Pokud jste někdy měli opar, virus v těle již zůstává. Pokud je člověk jinak zdravý, je virus neaktivní. Ale po čase se může znovu aktivovat. Pak se vylučuje hlavně slinami. Má-li pak partner se kterým se líbáme oslabenou imunitu můžete ho snadno nakazit. 

Ale aby nebylo tak zle, tento virus je z těch hodnějších - není až tak nakažlivý, jen asi 5 lidí ze 100 při líbání nemoc chytí.

 

Příznaky mononukleózy

Mononukleóza má 4 hlavní příznaky. Problém je, že tyto příznaky má více chorob a je proto snadné mononukleózu ze začátku zaměnit za angínu nebo chřipku.

  • Únava - je prvním příznakem, předchází ostatním příznakům o dny až týdny. Je to únava opravdu velká, větší než u chřipky. Pacient je skoro neschopný vstát i z postele. 
  • Horečka - po stádiu únavy se dostaví vysoká horečka kolem 40°C, která stoupá odpoledne a večer. Pokud horečka a únava jsou hlavními příznaky, jedná se o tzv. tyfoidní formu mononukleózy, ta bývá vleklejší. Únava přetrvává měsíce, ale hrozí zase minimum komplikací.
  • Bolesti v krku - tento příznak je tak klasický pro mnoho nemocí, že se těžko pozná, že jej způsobila mononukleóza. Trošku nápomocná by mohla být zarudlá mapa na horním patře, která se ale nemusí objevit.
  • Zvětšení lymfatických uzlin - zvětšit se může kterákoli uzlina, ale většinou se jedná o přední a zadní uzliny na krku. Důležité je, aby uzliny byly zvětšené na obou stranách těla. Samostatně zvětšená uzlina totiž může signalizovat závažnější onemocnění.

Hrozící komplikace

S přibývajícím věkem pacienta jsou komplikace závažnější. 

  • Mohou se objevit komplikace s játry - vznik žloutenky nebo zvýšení jaterních ukazatelů. 
  • plícemi - zvětšené uzliny mohou utlačovat dýchací cesty a ztěžovat nebo dokonce znemožňovat dýchání - pak je zapotřebí hospitalizace a zásah chirurga.
  • neurologické komplikace - zánět mozkových blan, tyto komplikace jsou opravdu vzácné a obvykle rychle a bez následků přejdou.
  • krevním obrazem - může dojít k poklesu bílých krvinek nebo odumírání krvinek červených.  

Léčba mononukleózy

Mononukleózy nemá žádné specifické léčení. Mírní se příznaky nemoci. 

Podávají se léky na bolest, je-li to nutné tak antibiotika. Pokud hrozí nebezpečí útlaku dýchacích cest podávají se glukokortikoidy.

Dále je zakázané cvičení. Mononukleóza může zvětšit játra a slezinu, orgány pak nejsou chráněny žebry a pokud by došlo k nárazu, mohou se roztrhnout.

Při mononukleóze se také doporučuje dieta s omezením živočišných tuků ale bohatá na uhlohydráty, pomůže to játrům rychleji regenerovat.

Jako doplněk je možné užívat ostropestřec mariánský, který má pozitivní vliv na obnovu jater.