Každý z nás by měl navštívit zubní ordinaci alespoň dvakrát do roka v rámci preventivních zubních prohlídek, které hradí zdravotní pojišťovna. Co když ale potřebujete ošetření mimo prohlídky? Víte, které úkony u zubaře si zaplatíte z vlastního?
Jaké výkony u zubaře jsou hrazené z veřejného pojištění určuje legislativa. Samozřejmě je nutné, aby váš stomatolog měl uzavřenou smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou.
Vždy platí, že stomatolog by měl nabídnout nejdříve ošetření “na pojišťovnu” tedy plně hrazené. Také platí, že výkon je buď plně hrazený pojišťovnou nebo plně hrazený pacientem. Žádné částečné úhrady neexistují.
Výkony, které pojišťovny nehradí jsou přímo vyjmenovány v příslušném zákoně (zákon č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění). Naopak u výrobků jako např. zubní náhrady, musí být v zákoně uvedeno, že jsou hrazené, jinak si je pacient zaplatí sám.
Například zubní amalgám se nesmí použít pro ošetření dočasných zubů dětí pod 15 let, u těhotných a kojících žen. Tedy s výjimkou kdy je to naprosto nezbytné ze specifických důvodů a potřeb pacienta.
Obecně platí, že výplně jsou hrazeny v rámci celého chrupu pokud se jedná o použití amalgámu. Pokud se ošetřují řezáky a špičáky tak pojišťovna zaplatí i samopolymerující kompozitní výplň a do 18 let věku i fotokompozitní výplň stálého zubu.
Co vše v plné výši hradí pojišťovny má krásně sepsané v tabulce Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky zde : Výše úhrad ambulantních stomatologických služeb – stomatologických výkonů hrazených z veřejného zdravotního pojištění.