Blog > Další onemocnění a hendikepy

Návštěva Ameriky? Tak pozor na Chagasovu chorobu!

Návštěva Ameriky? Tak pozor na Chagasovu chorobu!

Chagasova choroba je onemocnění vyvolané prvokem Trypanosoma cruzi, který přenášejí především v Latinské Americe, ploštice.

Brouk přenašeč

Ploštice z podčeledi Triatominae, které tohoto parazita přenášejí, se vyskytují nejčastěji ve stěnách a střechách domů z bláta, hlíny a slámy, které jsou pro venkovskou oblast Latinské Ameriky typické.

Brouci v noci vylézají a napadají svoji oběť, tu kousnou, nakrmí se krví, a vykálí se. Pokud se poté člověk nebo zvíře poškrábe, jen parazitovi usnadní vniknutí do těla.

Chagasova nemoc se dále přenáší krevní transfuzí, transplantací orgánů, kojením a přenosem z těhotné matky na plod. Ojediněle se můžete nakazit i jídlem nebo pitím, ale tyto případy jsou vzácné.

 

Nebezpečí nemoci

Velkým nebezpečím dané nemoci je to, že většina nemocných o onemocnění vůbec netuší.

Příznaky nemoci

Chagasova choroba má dvě stádia. V obou stádiích je ale velmi obtížná na rozpoznání.

Akutní stádium - nastává během několika týdnů po nakažení - příznaky jsou totožné pro většinu chorob. Jedná se o bolesti různých částí těla, únavu, horečku nebo zvracení.

Po akutní fázi nastává útlum a nemoc se nemusí řadu let projevit vůbec nijak.

Do chronické formy přejde asi 20 - 30% případů. V této fázi již dochází k nezvratnému poškození srdce, tlustého střeva a jícnu. Příznaky jsou zácpa, problémy s trávením, bolesti břicha a potíže při příjmu potravy - polykání.

Odhalit nemoc není snadné, je zapotřebí dvou a více krevních testů, které ale navíc nemusí být průkazné a jsou drahé.

Léčba onemocnění

S léčbou je třeba začít ihned v akutní fázi, v pozdějších případech již léky nemusí účinkovat. Ale i pokud s léčbou začnete včas nemusí být účinnost léčby vysoká a navíc může být toxická. Celková doba léčení je 60 dní a léky se musí podávat pod lékařským dohledem.

Pro chronickou fázi léčba neexistuje a kvalita života se postupně zhoršuje.

Kde se nemoc vyskytuje

Dle Lékařů bez hranic se nemoc vyskytuje v Bolívii, Guatemale, Hondurasu, Mexiku, Brazílii a Nikaragui.