Blog > Další onemocnění a hendikepy

Návaly horka netrápí jen při menopauze

Návaly horka netrápí jen při menopauze

Návaly horka neobtěžují jen ženy při menopauze, tzv. přechodu. Potrápit dokážou i mnohem mladší ročníky a to u obou pohlaví.

Co to, kromě menopauzy, může způsobovat?

Alergie

U některých potravinových alergií se může po požití alergenu objevit reakce imunitního systému a to právě návalem horka. Pokud se přidá i vyrážka, je na čase navštívit lékaře.

Obezita

Obézní lidé mohou díky nadměrné hmotnosti také pociťovat návaly horka. Zde je jednoduchá pomoc, pokusit se zhubnout.

 

Nesprávná činnost štítné žlázy

Většina potíží při kterých se vyskytují návaly horka je způsobena hormonálními změnami. Trápí muže při kolísání hladiny testosteronu. Ženy během menstruačního cyklu, v těhotenství nebo po porodu. Pokud se vám náhle začne měnit váha a to jak směrem nahoru tak i dolů. Trápí vás rychlý srdeční tep a horší trávení může to značit problém se štítnou žlázou.

Léky

Některé léky mají vedlejší účinky v podobě návalů horka, pokud se u vás projeví při užívání nového léku, určitě to sdělte lékaři.

Nemoc

Naše tělo nám může návaly horka a zvýšenou teplotou signalizovat také nějakou infekci v organismu.

Rychlá pomoc při návalech

Při potížích pomáhá okamžitě ochlazení. Vypijte sklenici studené vody, ochlazujte obličej a dekolt. Můžete také namočit do studené vody ruční a zabalit si do něj hlavu a ramena. Pokud cestujete nebo nejste doma, pomůže alespoň rozprašovač s vodou, nebo vlhčené ubrousky.

Prevence

Trpíte-li zmíněnými problémy omezte kávu, alkohol, kořeněná jídla. Dodržujte pitný režim a jezte více zeleniny a potraviny s obsahem omega-3 mastných kyselin. Dodržujte také spánkový režim.

Bylinky

S návaly horka pomáhá bojovat čaj z šalvěje nebo řebříčku či levandule.