Blog > Psychika

Mýty o antidepresivech

Mýty o antidepresivech

Dlouhé řádění Covidu-19, válka na Ukrajině, rostoucí ceny energií a snad téměř všeho.. Není divu, že přibývá pacientů, kteří se obrátí na psychologa či psychiatra. Přibývá tím pádem také osob, které jsou odkázány na užívání antidepresiv.

Naštěstí se také mění pohled na léčbu úzkostí a depresí a lidé si častěji chodí pro pomoc. Ubývá lidí, smýšlejících o uživatelích antidepresiv jako o bláznech. Což je dobře, neléčená deprese může mít fatální následky.

Antidepresiva - co to je?

Antidepresivum je lék, který se používá na zmírnění symptomů a příznaků určitých psychických poruch a nemocí. Antidepresiva se nepředepisují jen na depresi, jak si možná myslíte, ale mohou mít uplatnění i při léčbě dlouhodobých úzkostí, při panických poruchách nebo u bipolární poruchy.

Kromě farmaceuticky vyvinutých léků se často využívá i bylinky třezalky tečkované, je ale třeba, jako u každého léku, hlídat interakce s jinými léčivy a doplňky stravy.

 

Deprese

Odhaduje se, že depresí trpí až 350 milionů lidí po celém světě, s depresí se během života setkáte s pravděpodobností 15% u žen a 10% u mužů.

Deprese je tak závažné onemocnění, že procento úmrtí kvůli sebevraždě, je mnohokrát vyšší než u pacientů s rakovinou.

Mýty o antidepresivech

  1. Po antidepresivech budu tlustá/ý - zvýšená chuť k jídlu u žen je sice možná, ale týká se jen určitého procenta lečených. Navíc se dá zvládnout disciplínou ve stravování. 
  2. Antidepresiva se nesmí užívat v těhotenství - záleží na druhu antidepresiva, některé moderní léky se mohou užívat i během většiny délky těhotenství. Vždy je třeba zvážit užitek a nežádoucí účinky, s tím ale vždy poradí lékař. Pokud je to nutné a převažuje užitek, užívají se léky i v těhotenství.
  3. Antidepresiva jsou návyková a vzniká na nich závislost - toto je naprostý omyl vyvolaný neznalostí léčiv. Vznikl kvůli lékům z řady benzodiazepinů, které se za antidepresiva někdy mylně považují. Na benzodiazepinech (což jsou léky na zklidnění a pro lepší spánek atd.) vzniknout závislost může, a proto se také předepisují jen na přechodné období, obvykle jen než nastoupí účinek antidepresiv. To může trvat až několik týdnů. 
  4. Po antidepresivech budu zvracet - jako u většiny léků, je toto jeden z nežádoucích účinků. Obvykle ale po pár dnech mizí.
  5. Po antidepresivech ze mě bude impotent - sexuální dysfunkci u mužů je v dnešní době možné velmi dobře řešit i při užívání antidepresiv. Je jen nutné s lékařem otevřeně o problémech komunikovat.
  6. Antidepresiva smí předepsat jen psychiatr - to není tak úplně pravda, kromě typických psychických nemocí, se předepisují antidepresiva i pro léčbu psychosomatických potíží. Může je proto předepsat i praktický lékař, ale jen některé druhy.

 

Pokud vás trápí nějaké psychické problémy, je vždy lepší nechat si poradit a pomoci od odborníka, než to zkoušet zvládnout sám nebo to neřešit vůbec, může vám to snadno přerůst přes hlavu.