Svaly vás nebolí, ale stejně náhle nemůžete zvednout ruku do úrovně hlavy, nebo vystoupit na nízký obrubník. Možná jste právě vy, jedním z mála pacientů v ČR, který trpí vzácnou nemocí myositidou.
Myositida je celkem vzácné a potenciálně závažné onemocnění poškozující kosterní svaly vlivem poruchy imunitního systému. U myositidy je řeč o příčně pruhovaném svalstvu, ve kterém nemoc vyvolává záněty. Pokud se k tomu objeví vyrážka jedná se o tzv. dermatomyositidu.
V České republice nejsou k dispozici spolehlivé údaje o počtu nemocných, ale odhaduje se, že tímto onemocněním trpí až 15.000 pacientů. Přibližně třetině pacientů pak nemoc téměř úplně znemožňuje pohyb.
Proč se nemoc objeví je stále v procesu zkoumání a zatím není vznik objasněn.
Myositida způsobuje záněty svalstva. Svaly jsou kvůli nemoci vážně oslabeny a nemocní mají problémy s pohybem. Těžko zvednou ruce nebo nohy. Často pomalu nevstanou z postele.
Nemoc často provází horečky a specifická vyrážka.
Pokud se neobjeví vyrážka, je nemoc velmi obtížně diagnostikovatelná, protože příznaky se podobají řadě podobných nemocí, která ale mají úplně jinou povahu. Hledání příčiny nemoci pak trvá dlouho a často až odebrání vzorku tkáně ze svalu - biopsie, přinese výsledky.
Léčba onemocnění spočívá v potlačování autoimunitních reakcí a zánětů ve svalech. Podpůrnou léčbou, která je ale neméně důležitá, je pak rehabilitace za účelem posilování svalů.
U cca 10% pacientů se povede nemoc korigovat tak, že není třeba dalšího užívání léků. Dalších 40% pacientů má pak výrazné problémy i přes léčbu a nemoc je vážně omezuje.
10% pacientů bohužel na projevy myositidy umírá.
Pacienti s myositidou mohou nově využívat služby tzv. Revmaporadny. Ta se zaměřuje na psychologickou podporu a nabízí pomoc psycholožky zdarma. Pokud nejste z Prahy, je možné využití i on-line.