Blog > Imunitní onemocnění

Myositida

Myositida

Svaly vás nebolí, ale stejně náhle nemůžete zvednout ruku do úrovně hlavy, nebo vystoupit na nízký obrubník. Možná jste právě vy, jedním z mála pacientů v ČR, který trpí vzácnou nemocí myositidou.

Co je myositida

Myositida je celkem vzácné a potenciálně závažné onemocnění poškozující kosterní svaly vlivem poruchy imunitního systému. U myositidy je řeč o příčně pruhovaném svalstvu, ve kterém nemoc vyvolává záněty. Pokud se k tomu objeví vyrážka jedná se o tzv. dermatomyositidu.

 

V České republice nejsou k dispozici spolehlivé údaje o počtu nemocných, ale odhaduje se, že tímto onemocněním trpí až 15.000 pacientů. Přibližně třetině pacientů pak nemoc téměř úplně znemožňuje pohyb.

Proč se nemoc objeví je stále v procesu zkoumání a zatím není vznik objasněn.

Jak se onemocnění projevuje?

Myositida způsobuje záněty svalstva. Svaly jsou kvůli nemoci vážně oslabeny a nemocní mají problémy s pohybem. Těžko zvednou ruce nebo nohy. Často pomalu nevstanou z postele.

Nemoc často provází horečky a specifická vyrážka.

Jak se nemoc diagnostikuje?

Pokud se neobjeví vyrážka, je nemoc velmi obtížně diagnostikovatelná, protože příznaky se podobají řadě podobných nemocí, která ale mají úplně jinou povahu. Hledání příčiny nemoci pak trvá dlouho a často až odebrání vzorku tkáně ze svalu  - biopsie, přinese výsledky.

Léčba Myositidy

Léčba onemocnění spočívá v potlačování autoimunitních reakcí a zánětů ve svalech. Podpůrnou léčbou, která je ale neméně důležitá,  je pak rehabilitace za účelem posilování svalů. 

U cca 10% pacientů se povede nemoc korigovat tak, že není třeba dalšího užívání léků. Dalších 40% pacientů má pak výrazné problémy i přes léčbu a nemoc je vážně omezuje.

10% pacientů bohužel na projevy myositidy umírá.

Nová poradna pro pacienty

Pacienti s myositidou mohou nově využívat služby tzv. Revmaporadny. Ta se zaměřuje na psychologickou podporu a nabízí pomoc psycholožky zdarma. Pokud nejste z Prahy, je možné využití i on-line.