Blog > Imunitní onemocnění

Multisystémové onemocnění - Sarkoidóza

Multisystémové onemocnění - Sarkoidóza

Že už jste to slovo slyšeli v seriálu Dr. House? Ano máte pravdu. Sarkoidóza je tak trochu zvláštní onemocnění. Sarkoidóza je totiž nečekaná a mimořádná reakce imunitního systému, a nikdo netuší, co ji způsobuje.

 

Příznaky nemoci

Projevy této nemoci mohou ovlivnit snad všechny orgány a tkáně. Nejčastěji se jedná o plíce a lymfatické uzliny. Ale nemoc může zasáhnout i např. oči, mozek či kosti.

Nejčastěji nemoc trápí ženy a to ve věku od 30 - 50 let.

Někdy nemusí nemoc mít projevy vůbec žádné.

Nepřiměřená reakce imunitního systému způsobí chronický zánět. V orgánech a tkáních se pak tvoří zánětlivá ložiska ve formě hrudek (granulomy).

Léčba Sarkoidózy

Protože nemoc není snadné určit, zjistí se většinou až z CT nebo magnetické rezonance na které se ukáží zánětlivá ložiska. Odebere se vzorek na biopsii a dle výsledků se naordinuje léčba. V lehčích případech ani není potřeba a nemoc odezní sama. 

Při těžších případech se nasazují kortikosteroidy a imunosupresiva.

Prognóza sarkoidózy

Dobrou zprávou je, že prognóza je většinou poměrně dobrá. U více než poloviny případů není třeba žádné léčby a nemoc odezní sama. U 30 - 50 % pak zabere léčba kortikosteroidy. Jen cca u 10 - 20 % pacientů nemoc přetrvává. Úmrtnost je pak do 5%.