Že už jste to slovo slyšeli v seriálu Dr. House? Ano máte pravdu. Sarkoidóza je tak trochu zvláštní onemocnění. Sarkoidóza je totiž nečekaná a mimořádná reakce imunitního systému, a nikdo netuší, co ji způsobuje.
Projevy této nemoci mohou ovlivnit snad všechny orgány a tkáně. Nejčastěji se jedná o plíce a lymfatické uzliny. Ale nemoc může zasáhnout i např. oči, mozek či kosti.
Nejčastěji nemoc trápí ženy a to ve věku od 30 - 50 let.
Někdy nemusí nemoc mít projevy vůbec žádné.
Nepřiměřená reakce imunitního systému způsobí chronický zánět. V orgánech a tkáních se pak tvoří zánětlivá ložiska ve formě hrudek (granulomy).
Protože nemoc není snadné určit, zjistí se většinou až z CT nebo magnetické rezonance na které se ukáží zánětlivá ložiska. Odebere se vzorek na biopsii a dle výsledků se naordinuje léčba. V lehčích případech ani není potřeba a nemoc odezní sama.
Při těžších případech se nasazují kortikosteroidy a imunosupresiva.
Dobrou zprávou je, že prognóza je většinou poměrně dobrá. U více než poloviny případů není třeba žádné léčby a nemoc odezní sama. U 30 - 50 % pak zabere léčba kortikosteroidy. Jen cca u 10 - 20 % pacientů nemoc přetrvává. Úmrtnost je pak do 5%.