Blog > Neurologická onemocnění

Mravenci v ruce - syndrom karpálního tunelu

Mravenci v ruce - syndrom karpálního tunelu

Mravenčí vám ruka, bolí a brní Vás prsty? Je možné že trpíte syndromem karpálního tunelu.

Karpální tunel je úzký kanálek v zápěstí. Vedou v něm cévy a šlachy, které spojují dlaň ruky a předloktí a umožňují ohýbání prstů. Je ohraničen z boku a zespodu karpálními kostmi a hořejší část tvoří vazy, které drží tunel pohromadě. Uvnitř vede střední nerv, který se stará o cit v prstech ruky a posiluje palec a ukazováček. 

Příčiny syndromu karpálního tunelu

Pokud se zúží karpální tunel dojde k tlaku na střední nerv a šlachy.

Za zúžením karpálního tunelu stojí většinou úraz, záněty šlach a vazů a v dnešní době především nesprávná ergonomie při práci, ať již na počítači nebo např. při práci pokladní.

Dalšími příčinou jsou také hormonální změny při užívání antikoncepce, v těhotenství či v menopauze.

 

Příznaky

  • brnění a mravenčení ruky
  • snížená citlivost v konečcích prstů
  • bolest - hlavně v palci, ukazováčku a prostředníčku
  • pálení na zevní straně ruky u palce
  • bolest i v klidu a při spánku, což může narušit odpočinek - tento příznak je velmi častý

Při postupujícím onemocnění se příznaky zhoršují a omezují schopnost udržet hlavně drobné předměty a vykonávat jemné práce. V nejhorším případě atrofují svaly palce (zmenší se).

Léčba

Lékař provede vyšetření EMG - změří rychlost vzruchu v nervu a kudy vede. Díky tomu lze určit místo problému a zjistí se, jestli se nejedná o problémy díky postižení krční páteře, které má podobné příznaky.

Nařídí Vám zklidnění postižené ruky - fixaci dlahou, ortézou. Doporučí vhodné ergonomické pomůcky. Pokud hrajete na hudební nástroj, bude nutné alespoň na čas na to zapomenout.

Může předepsat masti s protizánětlivým účinkem, analgetika a pomoci mohou i antirevmatoidní léky a kortikoidy.

Při vážných případech se přistupuje k operaci, kdy se uvolní kanál, ale pokud došlo již k poškození nervu je výsledek operace nejistý a problémy mohou přetrvávat i po operaci. 

Po odoperování a zhojení následuje rehabilitace.

Prevence

Během práce, která může ovlivňovat karpální tunely si dělejte přestávky. Zápěstí chlaďte, masírujte. Pomáhá např. měsíčková mast vmasírovaná od palce k srdci. Je dobré zvýšit přísun bromelinu a vitamínu B6. Na internetu je také dostatek videí a návodů na protahování šlach a cvičení. Nejdůležitější je ale správná ergonomie při práci.