Blog > Léčebné terapie

Minerál, který ovlivňuje naši krev a hormony - Železo

Minerál, který ovlivňuje naši krev a hormony - Železo

Železo je důležitým stopovým prvkem, bez kterého naše tělo nemůže správně fungovat. Je přítomno v hemoglobinu, červeném krevním barvivu, které se podílí na okysličování těla.

Lidské tělo obsahuje cca 4 gramy železa a je velmi důležité ho správně doplňovat.

 

K čemu je železo dobré?

Bez dostatku železa v hemoglobinu by nedocházelo ke správné distribuci kyslíku z plic do tkání a orgánů. Železo je také součástí myoglobinu, který má za úkol distribuci kyslíku ve svalech.

Celkově je železo důležité pro krvetvorbu a pro dělení buněk při růstu a vývoji.

 

Jaké jsou přirozené zdroje železa pro náš organismus?

Tzv. hemové železo, které naše tělo lépe vstřebává se nachází v tmavém masu - vnitřnostech jako jsou játra nebo ledviny. Najdeme ho ale i v mase ryb.

Pokud nejste zrovna “masožrout” můžete vsadit na non-hem železo, je sice hůře vstřebatelné, ale dobře využitelné. Non-hem železo se vyskytuje ve fazolích, čočce, mandlích, ořeších, sušených meruňkách a švestkách, nebo v brokolici či špenátu. Najde se i v obilovinách.

Železo z rostlinné stravy se obtížně vstřebává a je proto dobré vstřebávání podpořit současnou konzumací vitamínu C, kyseliny jablečné nebo vinné. Případně konzumací masa nebo kvašených potravin.

Pozor ale na kávu nebo čaj či vaječné bílkoviny, ty vstřebávání železa naopak brzdí.

Příznaky nedostatečné hladiny železa v těle

Příčinou nedostatku železa bývá ztráta krve, nedostatečný příjem železa z potravin nebo některá z nemocí, která brání vstřebávání železa - například Celiakie nebo Crohnova choroba.

Při nedostatku železa je člověk anemický (chudokrevný), v důsledku toho, že železo chybí v hemoglobinu a tělo se hůře okysličuje, trpí postižený únavou dušností, bušením srdce nebo závratěmi. Hůře se soustředí, je bledý a může trpět nechutenstvím a hubnout. 

Na nedostatek železa monou upozornit také afty, popraskané koutky úst nebo lámavé a křehké nehty.

Nejčastěji nedostatkem železa trpí vegetariáni, proto by si měli jeho hladinu hlídat.

Doplňky stravy s železem

Doplňky stravy s obsahem železa nechte opravdu až jako poslední možnost, nejlépe až po diagnostikování jeho nedostatku lékařem.

Z přirozených zdrojů se totiž většinou nepředávkujete, ale v případě doplňků stravy už je to možné.

Předávkování železem 

Jak už jsme zmínili, kvůli vyššímu příjmu železa z potravin se většinou nepředávkujete, ale špatným dávkováním doplňků stravy je to velice dobře možné. 

Prvotním příznakem předávkování železem může být krvavý průjem nebo zvracení. 

Dlouhodobě vyšší koncentrace železa v těle zvyšuje riziko poškození srdce, rakoviny tlustého střeva nebo poškození jater.  

A v konečném důsledku tak může dokonce způsobit smrt!

 

Takže v příjmu železa používejte zdravý rozum a nic nepřehánějte.