Blog > Neurologická onemocnění

Migréna není jen bolest hlavy

Migréna není jen bolest hlavy

Bolest hlavy patří mezi nejběžnější zdravotní problémy. Ale ne každá bolest hlavy je migréna, jak máme tendenci u silné bolesti hlavy říkat.

Migréna je primární bolest hlavy - to znamená, že nesouvisí s jinou chorobou. Je to přesně definované onemocnění projevující se opakovanými záchvaty bolesti hlavy, středně až velmi silnými. Jde o pulzující bolest hlavy, která je jednostranná a lokalizovaná většinou za oko.

Migrénou trpí častěji ženy než muži, je nejčastější ve věkové skupině 25 - 45 let.  Je prokázána genetická predispozice - dědí se z matky na dceru a náchylnější je městská populace.

U této bolesti hlavy je velmi typická nevolnost, zvracení, citlivost na světlo, hluk, pachy a zhoršuje se při práci, či jiné fyzické aktivitě.

Spouštěče

Spouštěčem migrény může být stres, přespalost nebo naopak nevyspalost, hormonální změny - ať již při klimakteriu, nebo následkem užívání antikoncepce, nebo při menstruaci. Dále se může jednat o nadměrný hluk, nadměrné vystavení slunečnímu záření, prašné prostředí, špatně korigovaná oční vada, bolest zubu, blikající světlo, změna barometrického tlaku - obvykle při změně počasí, pokles hladiny cukru v krvi, kouření, káva, alkohol, žízeň a hlad.

Migrénu může spouštět i nadměrné užívání léků na bolest! Proto pozor, léky na bolest není dobré užívat více než 15 dní v měsíci, pokud jsou jednosložkové, a v případě kombinace látek, ne déle než 10 dní.

 

Průběh migrény

  • Prodromální stádium - ještě před samotným vznikem bolesti, jedná se o cca hodinový úsek při kterém více zíváte, můžete mít depresi, bolí Vás břicho, více pijete aniž byste měli žízeň. Můžete pociťovat napětí ve svalech nebo třeba chuť na sladké a může se Vám změnit chuť.
  • Aura - aura se vyskytuje jen asi u 20 % postižených. Jedná se také asi o hodinový úsek, kdy vnímáte kmitání, či blikání v zorném poli, můžete vidět dvojitě, či cik-cak. Je Vám slabo, změní se Vám čich a nemusíte být schopni se správně vyjádřit.
  • Záchvat - trvá v závislosti na jedinci, od tří hodin do 3 dnů. Objeví se silná pulzující bolest ve spánku, za uchem nebo v týlu, která se šíří do celé poloviny hlavy. Nebo je naopak soustředěná za okem. Často se objeví pocit na zvracení, zvracení, světloplachost.
  • Postdromální stádium - bolest ustupuje, přichází konečně úleva, člověk je ale také dost vyčerpaný a měl by si odpočinout. Doporučuje se doplnit tekutiny a minerály, obzvlášť pokud jste zvraceli.

Co Vám pomůže

Pro úlevu od bolesti můžete použít volně prodejné léky na bolest. Pokud ale vypozorujete, že Vaším spouštěčem je káva, tak pozor na složení léků na bolest, u některých propagovaných jako léky na migrénu, je složkou kofein. Také např. u žen s menstruací není dobré užití léků s kyselinou salicylovou - může zesílit krvácení.

V případě, že volně prodejné léky jsou bez účinku, ja na řadě návštěva lékaře, který posoudí Váš stav a může předepsat tzv. triptany - léky, které musíte užít ihned jak pociťujete, že se blíží záchvat. Může Vám také předepsat léky proti zvracení. U závažnějších případů nasadí preventivní léčbu.

Z přírodních pomocníků můžeme zmínit Kopretinu řimbabu, Pupalku dvouletou, Levanduli, Mátu, Kozlík lékařský. A jelikož se ukazuje, že migrenikům často chybí hořčík, je vhodné užívání hořčíku.

Pamatujte si, nejlepší prevencí je dodržování správné životosprávy, vyhýbání se vypozorovaným spouštěčům. A pokud už záchvat máte, je nejlepší klid, tma, a studený obklad.