Blog > Další onemocnění a hendikepy

Menierova choroba - utrpení bez známé příčiny

Menierova choroba - utrpení bez známé příčiny

Nemoc zasahuje vnitřní ucho. Vnitřní ucho je párový orgán, je složeno z hlemýždě (zachycuje zvuk) a ze 3 polokruhových kanálků (vysílají informace o poloze těla). V hlemýždi a kanálcích koluje endolymfa.

Příčina nemoci není známa, vyskytuje se většinou jednostranně. Nemá žádné varovné signály a objevuje se náhle. Způsobuje přebytek endolymfy a zvyšování jejího tlaku.

Sice na tuto nemoc nezemřete, ale udělá vám ze života utrpení.

 

Projevy nemoci

Začne to jako porucha sluchu, člověk špatně vnímá nízké tóny a frekvence. Objevuje se jako záchvat a po záchvatu se sluch vrací téměř k normálu. Jenže časem se záchvaty zhoršují.

Dalším projevem je šelest, poruchy rovnováhy a silné závratě s točením (jako po velkém množství alkoholu). Díky točení hlavy se objeví nevolnost a většinou i zvracení. Závratě můžou trvat od pár desítek minut až po hodiny.

V pozdějších případech (ojediněle ale i po první závrati) se může objevit úplná ztráta sluchu.

Kromě toho postižený pociťuje tlak v uchu a obtěžující zvuky jako pískání, šumění apod.

Diagnostika a léčba nemoci

Nemoc může určit neurolog a ušní lékař. Nejdříve provedou vyšetření na odhalení jiných nemocí - např. nádoru. Pokud ale nic nezjistí, jedná se s velkou pravděpodobností o Menierovu chorobu.

Vyléčit chorobu nelze, takže se jen tlumí příznaky. Předepisují se léky proti závratím a pro úpravu složení endolymfy. Na motání hlavy a nevolnosti se předepisují léky proti zvracení, protizánětlivé léky a léky tlumivé.

Pokud jsou závratě nezvladatelné pomocí léků, může se operativně zajistit odtok endolymfy, jenže rizikem je úplná ztráta sluchu.

Důležitá při léčbě je i zdravá životospráva - málo solit, absolutně nekouřit, nepít alkohol a kávu a dostatečně pít.