Blog > Imunitní onemocnění

Mazlíčci pro alergiky

Mazlíčci pro alergiky

Máte doma alergika a myslíte si, že kromě rybiček si nemůžete pořídit jiného zvířecího kámoše? Omyl!

Ale na druhou stranu, nepočítejte s tím, že když koupíte bezsrsté zvířátko, tak to bude v suchu. Ona totiž alergie může být i na kožní šupinky, či na sliny a škrábance. Nejlepší tedy bude, pokud budete mít možnost si zvířátko pořádně okouknout a chvíli s ním pobýt.

Jaké zvíře je tedy pro alergika vhodné?

Rybičky

Začněme s obligátními rybičkami - sice je budete těžko drbat za ouškem, ale takové pěkně zařízené akvárko má svůj půvab. Rybičky většinou nejsou drahé, ale trošku horší to je s akvárkem, výbavou akvária a krmením. Také se musí počítat s výměnou vody. A pokud nechcete tu z kohoutku nechávat odstát, aby vyprchal škodlivý chlór, tak počítejte ještě s chemií na úpravu vody.

 

Had

Pokud to ustojíte, je vhodným kámošem i had. Péče o ně je už ale náročnější, podle druhu, budou také vyžadovat různý přístup k chovu. Různě velké terárium a různou výbavu. Je dobré si proto, před koupí vždy pečlivě nastudovat chovatelské manuály.

Želva

Celkem nenáročné zvíře je želva. Terárium se čistí jednou za čas. Jen počítejte s tím, že želvička má celkem dlouhý život. Pokud byste brali vodní variantu, tak je tu další práce s vodou a čištěním. I krmivo bývá pro vodní želvu náročnější.

Šnek

Jasně, že ne, ten zahradní, ale některý z rodu Achatina. To jsou šneci schopni vyrůst do 20 cm. Stačí jim menší terárko, substrát a sépiová kost, kvůli tvorbě ulity. No a krmení - kousek okurky salát, listy pampelišky, nebo jiné čerstvé listy, což je bez práce hlavně v sezóně.

Bezsrsté morče, potkan

Bezsrsté (někdy označované skinny) morče ani potkan nevyžaduje žádnou velkou péči jako chlupatý druh. Budete potřebovat hlavně velkou klec, podestýlku, misku, pítko a krmivo. Morčata i potkani mají ráda společnost a pozornost, proto se doporučuje klec umístit do rušné místnosti aby si nepřipadali sami.

Chlupatý kamarád

Činčila je vzácným alergenem, takže tohle zvířátko s kožíškem by mohlo být to pravé na mazlení. Před její koupí si ale prostudujte nějakou příručku. Činčily rády zlobí v noci, protože jsou noční tvorové a rády skáčou, tudíž je třeba počítat s prostorem i v kleci.

I kočka nebo pes nemusí být tabu

Existuje několik plemen, která jsou vhodná pro alergiky. Ze psů jsou to čínský chocholatý pes, nebo mexický naháč. 

Z koček pak plemeno Sphynx nebo Peterbald.