Blog > Onkologická onemocnění

Mastektomie - zákrok, který preventivně podstupují i hollywoodské hvězdy

Mastektomie - zákrok, který preventivně podstupují i hollywoodské hvězdy

Určitě jste zaznamenali, že Angelina Jolie podstoupila oboustrannou mastektomii z preventivních důvodů. Vzhledem k vysoké pravděpodobnosti vzniku rakoviny prsu si nechala obě prsa odstranit preventivně. U nás toto řešení není tolik běžné jelikož se jedná o odstranění prsu, či obou prsů ještě před vznikem rakoviny. A rozhodně vyžaduje konzultace s odborníky.

Mnohem častěji se v našich končinách mastektomie provádí za účelem léčby onkologických pacientek s pokročilými stádii rakoviny a velkým nádorem.

Operace se provádí v celkové anestezii, tudíž Vás uspí a necítíte žádnou bolest. Operace trvá obvykle kolem dvou hodin. Kůže se na závěr zašije a ponechá se prostor pro dreny, které odvádějí pryč přebytečnou tekutinu. Tekutina se jmenuje sérom a je normálním jevem při hojení po velkých operacích.

Většina žen zůstane hospitalizovaná 3-5 dní. Dle komplikací. Déle si poleží ženy, které se rozhodnou pro okamžitou rekonstrukci prsu. Rekonstrukce prsu je dnes již běžnou součástí léčby. Ženy se lépe smiřují s odebráním prsou a nechtějí kvůli vzhledu raději riskovat. O druhu mastektomie rozhoduje lékař.

 

Druhy mastektomie

  • Kůži šetřící - ponechává se kůže a případně bradavka pro další rekonstrukci prsu. 
  • Celková nebo jednoduchá - odstraní se mléčná žláza, kůže i bradavka. Může se vzít vzorek uzliny z podpaží na biopsii k určení stádia rakoviny.
  • Modifikovaná radikální - odstraňuje se prs i lymfatické uzliny ale zůstává prsní sval.
  • Radikální - ostraňuje se vše, prs, lymfatické uzliny i prsní sval. V současné době se ale již téměř nepoužívá.

Co se děje po návratu domů?          

Plné zotavení  trvá cca 4 až 8 týdnů. Může se objevit ztuhlost nebo bolestivost hrudníku, bolesti v rameni. Ztuhlost je možné zlepšovat fyzioterapií a časem se zlepší.

Někdy se objevuje lymfedém ruky – což je otok, který se může objevit i později a občas způsobit i trvalé následky. Léčí se většinou fyzioterapií nebo lymfodrenážemi.

Jelikož ztráta prsu je i psychickou újmou, může Vám lékař doporučit psychologa, psychiatra nebo podpůrnou skupinu.