Blog > Neslyšící

Malý průvodce správnou péčí o uši

Malý průvodce správnou péčí o uši

Osobní hygiena je pro nás dnes již naprostou samozřejmostí. Pravidelně a třeba i několikrát denně se sprchujeme, na choulostivé partie používáme speciální mýdla, zuby čistíme nejrůznějšími pastami, nehty ošetřujeme kosmetickými maskami, na uši používáme vatové tyčinky, olejíčky nebo ušní svíce. Je ale taková péče o uši správná? Víte, jak čistit uši, aby váš sluch nebyl v ohrožení?

Vatové tyčinky do uší nepatří

Když řešíme, čím si umývat ruce, strávíme spoustu času výběrem mýdla s vhodným pH a ideálním složením, které naši pokožku bude hýčkat. Zato prostředky pro hygienu uší máme vybrané ve vteřině. Do nákupního košíku hodíme kosmetické vatové tyčinky a dál většinou péči o uši neřešíme. Tyčinky považujeme za ideální pomůcku pro vyčištění zvukovodu. Myslíme si, že pro očistu ucha pořizujeme to nejlepší. Ovšem ORL specialistům při představě vatové tyčinky v uchu vstávají vlasy hrůzou. Proč?

Naše uši produkují lepkavý maz. Ten je směsí výměšků ušních potních žláz, odloupané kůže a prachu. Jakmile ho v uchu cítíme, máme potřebu ho odstranit. Tyčinkou zašťouráme co nejhlouběji do zvukovodu a vnitřní ucho vypulírujeme do čista. Jenže cerumem, ušní maz, je přirozenou součástí ucha. Jeho funkcí je udržovat ucho v čistotě. Maz nefunguje pouze jako samočistící ochrana ucha, ale i jako účinná obrana před bakteriemi a plísněmi, které by se nám boltcem mohly dostat do organismu.

Hloubkovým šťouráním tyčinkami v uchu se tak připravujeme o přirozenou ochrannou bariéru a naše ucho se stává náchylnější k infekcím. Navíc hrozí, že maz ze zvukovodu tyčinkou nesetřeme a nevytáhneme, ale uděláme pravý opak. Zatlačíme ho až do hloubky, kde se nahromadí, nebude schopen samovolně vytékat a utvoří ušní zátku. Ta zapříčiní potíže jakými jsou hučení v uších, špatný ušní tlak nebo dokonce zánět zvukovodu. Ušní zátku sami nevyndáme, to už zvládne pouze lékař.

 

Jaká je ideální ušní hygiena?

Ušní maz, produkovaný celým zvukovodem, z uší vytéká. K tomu mu pomáhají naše čelisti. Žvýkáním rezonují v uších otřesy a ty posouvají přebytek mazu k vývodu zvukovodu. Tam maz zasychá, a nakonec se odrolí. Z toho vyplývá, že jediná nečistota, které bychom měli při ušní hygieně věnovat pozornost, je ta u vstupu do zvukovodu.

Úkony ušní hygieny tedy směrujte pouze ke vstupu zvukovodu. Pamatujete, jak si vaše babička čistila uši malíčkem? Napodobte ji. Dejte si na malíček papírový kapesník nebo kosmetický tamponek a otřete ucho jen v těch místech, kam dosáhne prst. Zbavíte se tak skutečné nečistoty a užitečný maz zůstane přesně tam, kde zůstat má.

Vyhněte se experimentům s čištěním uší

Při čištění uší se raději vyhýbejte experimentům s babskými radami. Ucho je citlivý orgán a snadno si můžete ublížit tím, že do něj strčíte nebo nalijete něco, co mu uškodí. Například takový olej. Sice po něm maz změkne a snadněji se vyčistí, ale pokud máte ve zvukovodu nějaké poškození, olej vám může ublížit.

Ani nad domácími průplachy ucha odborníci nejásají. S kapáním peroxidu do uší, ale i použitím ušních sprejů pracujte velmi opatrně. Vždy raději tuto metodu konzultujte s lékařem.

Určitě jste již slyšeli o ušních svících. O tom, jak jsou báječné nejen k čištění uší, ale i jako prevence bolesti hlavy, rýmy a úleva od hučení čí pískání v uších. Názory lékařů na použití svící se dost různí. Ve většině případů spíš tuto metodu nedoporučují pro riziko popálení zvukovodu. Pokud cítíte potřebu ušní svíce vyzkoušet, svěřte se třeba do rukou apiterapeuta. Nebo alespoň poproste někoho, kdo na vás a na svíci bude během pálení dohlížet.

Chraňte své uši

Sluch je pro nás velmi důležitý smyl. K úkonům ušní hygieny proto samozřejmě patří i prevence poškození sluchu. Na co si dávat pozor a čemu se vyhnout, aby uši byly v pořádku?

  • Vodní radovánky jsou celkem v pořádku. Ale pozor na nezdravou vodu. Špinavá voda je plná bakterií, které ohrožují nejen naše uši. Takže do kalné vody raději ne ani v tom největším horku. Maximální opatrnost je nutná při potápění. Podtlak, přetlak nebo dokonce protržení ušního bubínku hrozí s každým centimetrem, s kterým sestupujete pod hladinu. Pokud s potápěním začínáte, vsaďte na rady odborníků a raději začněte prostřednictvím potápěčského kurzu.
  • Do ledové vody s klapkami na uších? Ano, pokud patříte k milovníkům otužování a pravidelně se cachtáte v ledové vodě, vašim uším hrozí podráždění ušního kanálku. V něm se pomalu a jistě začnou tvořit kostěné výběžky, kvůli kterým budete hůře slyšet a v konečném důsledku můžete ohluchnout úplně. Uši v teple udržujte i v zimě. A v kryokomoře obzvlášť.
  • Propichování uší kvůli náušnicím nebo piercingu vždy svěřujte do rukou odborníků nebo ověřených profesionálů. Nedostatečná hygiena během zákroku by totiž mohla vést až k poškození středního ucha a tím i k poškození sluchu.
  • Do uší nestrkejte nic, co by mohlo křehký zvukovod poškodit. Takové drbání klíčem v uchu si příště raději odpusťte.
  • O tom, že nadměrný hluk uším škodí určitě víte. Pobyt v hlučném prostředí našemu sluchu ani trochu neprospívá. Kritická hladina hluku, která může poškodit sluch se pohybuje okolo 140 decibelů. Takovému randálu se blíží třeba zvuk sbíječky. Ovšem i v méně hlučném prostředí (okolo 100 dB), pokud tam pobýváte dlouhodobě, nejsou uši v bezpečí. Jestliže v hlučném prostředí musíte být, používejte ochranné pomůcky. Sluchátka nebo špunty do uší.
  • A sluchátka s hudbou? Hlasitost zbytečně nezvyšujte na maximum. Vašemu sluchu udělají lepší službu klasická sluchátka obepínající uši než ta moderní pecková. Obzvlášť, pokud je nosíte skoro celý den.

Hýčkejte si své uši. Šetrnou péči si rozhodně zaslouží. Vždyť pro nás pracují každou vteřinu po celý den.