Blog > Další onemocnění a hendikepy

Malý lexikon bolestí břicha. Kdy si pomůžeme sami a kdy volat lékaře?

Malý lexikon bolestí břicha. Kdy si pomůžeme sami a kdy volat lékaře?

Pro běžného smrtelníka bez zdravotního vzdělání může být těžké rozpoznat mezi bolestí břicha způsobenou například nadýmáním a bolestí, při které je lepší zavolat lékaře.

Většina bolestí břicha je sice způsobena méně závažnými problémy ale není radno ji podceňovat, v některých případech může jít o život ohrožující stav.

Náhlá břišní příhoda - vzniká náhle, neočekávaně a velmi rychle, způsobena bývá následkem například úrazu při nehodě, neprůchodností některých orgánů nebo krvácením.

 

Kde přesně to bolí?

Pro určení správné diagnózy je důležité přesně lokalizovat místo bolesti. Jednoduše řečeno se dá říct, že bolení v nadbřišku má na svědomí žaludek, dvanáctník nebo žlučník. Pokud to bolí kolem pupku nebo pod ním, bude problém asi ve střevech. V pravém podbřišku se nachází slepé střevo. U žen může bolest v podbřišku způsobovat některý z ženských orgánů a obecně je podbřišek bolestivý také při problémech s močovým měchýřem.

Některé bolesti jsou tak silné, že dokáží vystřelovat až do ledvin, či do zad.

Příčiny bolesti břicha 

mezi ty nejznámější patří:

Žlučníkový záchvat - většinou jde o silné křeče v pravém podžebří, může se objevit také zvracení, průjem nebo zimnice.  

Zánět slepého střeva - typicky jde o bolest v pravém podbřišku, někdy s teplotami, zvracením, slabostí nebo průjmem a celkovou slabostí.

Ledvinová kolika - kdo už ji měl, ji snadno pozná. Bolest je extrémně silná, záchvatovitá, šíří se ve vlnách, vystřeluje z podbřišku přes bok do zad, nebo obráceně. Pacient je schvácený, může mít zimnici nebo se potit.

Menstruace - bolest je v podbřišku a může se šířit do zad, pokud ale není nějak extra silná, není třeba volat lékaře, postačí volně prodejný lék na bolest.

Těhotenství - pokud je bolest bodavá nebo tupá a křečovitá, nebo špiníte, je dobré raději lékaře zavolat.

Nadýmání - jedná se o nepříjemný pocit napětí  ve střevech, nafouklé břicho utlačuje žaludek a bolest může vystřelovat až do hrudníku. Většinou za to může nadýmavá strava, ale také to může signalizovat neprůchodnost střev.

Střevní chřipka - typický je průjem, někdy i zvracení, teplota, křeče a člověk je unavený a schvácený. Střevní chřipka nemívá dlouhodobý průběh a  většinou pomůže dieta a dostatečný příjem tekutin.

Nemoc jater - bolestí těsně pod pravými žebry a v zádech kolem lopatky někdy i s otokem břicha se projevuje nějaká nemoc jater.

Co tedy zvládnete zaléčit doma?

Menstruační bolesti - stačí volně prodejný lék, teplý obklad, nebo některé cviky (kočičí hřbet).

Zácpa nebo průjem - pokud nejsou vážné můžete zkusit volně prodejné léky a v případě průjmu také dietu.

Zkažený žaludek také zvládnete doma, chce to klid a lehkou stravu. 

Počátek zánětu močového měchýře můžete zkusit zahnat dostatkem tekutin, teplem a léky bez předpisu.

Lékaře volejte, pokud se bolest objeví náhle, je silná, přidává se teplota, zácpa nebo krev ve stolici či zvratcích. Břicho je tvrdé a postižený mělce dýchá a má slabý tep. A pokud si nejste jisti, je lepší záchranku zavolat vždy, buď vám poradí na lince, nebo lékař přijede zbytečně, ale pořád lepší zbytečně než pozdě!