Blog > Sport

Lyžování pro hendikepované

Lyžování pro hendikepované

Letošní zima sněhem zatím šetří. Pro běžný život je to docela dobře. Pohybovat se po městě plném námrazy a sněhové břečky není žádný med. Obzvlášť pro hendikepované. Ale sníh na horách, to už je trochu jiná realita. Udělat si výlet na čerstvý vzduch, načerpat energii z kouzla zasněžené krajiny a zlehka si zadovádět na sněhu, to láká každého. Tak doufejme, že platí ono známé, kdo si počká, ten se dočká a zatímco venku bude krajinu pokrývat čerstvá sněhová nadílka, začneme nějaký takový výlet plánovat.

Pohyb tělu svědčí. Potrénuje svaly, přispěje špetkou adrenalinu a hrstí pozitivní nálady. Pro lidi na vozíčku sport znamená únik z denního stereotypu, zvedá sebevědomí a pomáhá cítit se skvěle. Hendikepovaný poznává nové lidi a překonává nové výzvy. Dnešní doba naštěstí sportování zdravotně postižených vychází vstříc. V létě i v zimě.

Hory na sněhu, ne v chatě za oknem

Že si zimní sport na vozíčku neumíte představit? S rodinou sice na hory vyrazíte, ale veškerý čas trávíte s šálkem horkého čaje u okna, ze kterého pozorujete okolní cvrkot? To si nechte na doma. Na výletě se vydejte za dobrodružstvím. Díky moderním kompenzačním pomůckám v podobě speciálního sportovního nářadí zažijete dobrodružství na sněhu, na které budete vzpomínat ještě v létě.

 

Speciální lyžařské vybavení pro hendikepované

Vyrazit na lyže je snadnější, než si myslíte. Stačí zapátrat a najít skiareál, který je přizpůsobený pro hendikepované a je vybaven nejen pohodlnými lanovkami, ale i půjčovnou speciálního lyžařského vybavení a zkušenými instruktory. Pak už stačí jen zabalit teplé oblečení, nechat doma nervozitu a můžete vyrazit na cestu.

Jaké existují pomůcky pro lyžování hendikepovaných?

Mono-ski

Mono-ski jsou speciální lyže vybavené jednou lyžinou a nosnou konstrukcí. Pro bezpečnost lyžaře je kostra lyží vyrobena z hliníku, doplněna plynokapalinovým tlumičem nárazů a skořepina obohacena o fixační pásy simulující břišní svalstvo a chránící nohy před vychýlením. Mono-ski se ovládají pomocí stabilizátorů. To jsou speciálně upravené lyžařské hole, podobné krátkým francouzským berlím a pomáhají udržet stabilitu.

Monolyžař je soběstačný sportovec a může vyrazit na sjezdovku mezi ostatní sjezdaře zcela sám. Jízda na mono-ski je bezpečná, přesto však vyžaduje alespoň lehce vytrénovanou kondičku.

Bi-ski

Na bi-ski si můžete sednoui i když nemáte s lyžováním žádné předchozí zkušenosti. Speciálně upravené lyže s kovovou konstrukcí opatřenou hydraulickým zvedákem, dvěma lyžinami vedle sebe a pohodlnou sedačkou, jsou konstruované pro každého bez rozdílu dovedností nebo věku. K bezpečnému sportování pomáhá fusak na nohy a samozřejmě propracovaný systém popruhů k připoutání.

Bi-ski se ovládají pomocí řídítek a umožňují tak lyžaři užít si sjezdovku úplně svépomocí nebo s pomocí asistenta. To už záleží na vaší odvaze nebo zdravotních možnostech.

Kart-ski

Kart-ski jsou lyže velmi podobné bi-ski. Na rozdíl od nich mají ale lyže široký rozestup a tím i větší stabilitu. Kart-ski umožňují hendikepovaným lyžařům se schopností ovládat vrchní polovinu těla, plně samostatný a stabilní pohyb po sjezdovce. Jsou tak ideální pro začátečníky nebo lidi, kteří neholdují přílišnému adrenalinu.

Dual-ski

Dual-ski jsou lyže přizpůsobené osobám po amputaci dolních končetin nebo s poraněním páteře. Sedací skořepina je připevněná na nosný rám se dvěma lyžinami v širším rozestupu.

Tandem-ski

Tanddem-ski jsou lyže uzpůsobené pro osoby s nejvyšším stupněm hendikepu. Zdravotně postižený lyžař je pohodlně připoután ve skořepině a pohyb lyží plně ovládá tandemový asistent.

Ski-cart

I ti, kteří mají potíže s udržením rovnováhy a náklony k ovládání lyží jsou pro ně nesplnitelné, si mohou zalyžovat. A to na ski-cart lyžích. Tato kompenzační pomůcka je opatřena čtyřmi krátkými lyžemi a ovládá se pomocí pák nebo pedálů, podle možností lyžaře.  

Kam za zimním sportem?

Třeba už svůj oblíbený skiareál máte. Nám se líbí ten Lipenský. Nabízí k zapůjčení tři druhy monoski, samozřejmě s pomocí instruktora. A kromě lyžování zdravotně postižených nabízí i běžecké lyžování pro nevidomé. Hendikepované lyžování pořádá v různých zimních střediscích SKV Praha. A nejen v České republice.

Sportujte bez starostí

Už se vidíte na svahu a jediné, co vás od zimních radovánek brzdí, jsou starosti s hledáním práce? Zapomeňte na ně. Vložte svůj profesní životopis do naší databáze a užívejte si sněhu, co hrdlo ráčí.