Blog > Léčebné terapie

Lumbální punkce - odběr mozkomíšního moku

Lumbální punkce - odběr mozkomíšního moku

Lumbální punkce se využívá k diagnostikování některých závažných onemocnění ale může sloužit i jako léčba.

Pacienti, kteří musí tento zákrok podstoupit, se často obávají ochrnutí nebo jiných závažných komplikací. Ale to není třeba, vyšetření se provádí již od 19. století, tudíž jde o prověřený výkon se kterým mají lékaři již mnoho zkušeností. Navíc se provádí v bederní páteři a tam již mícha nezasahuje.

Co je mozkomíšní mok

Mozkomíšní mok má za úkol chránit mozek a míchu v páteřním kanálu. Pokud je člověk zdravý, je mozkomíšní mok čirá tekutina, sterilní a bez bakterií. Do mozku přivádí živiny a odvádí odpadní látky.

Pokud je ale člověk nemocný, některou z nemocí, pro kterou se tato diagnostická metoda používá, změní se složení mozkomíšního moku a v laboratoři jsou schopni zjistit příčinu.

 

Kdy se vyšetření využívá

Při podezření na boreliózu, meningitidu, encefalitidu, roztroušenou sklerózu. Využívá se také na odhalení nádorového onemocnění nebo při podezření na tzv. subarachnoidální krvácení - což je krvácení do likvorových cest (cest kterými proudí mozkomíšní mok).

Pokud se jedná o léčebný zákrok tak je využíván pro aplikaci léků do likvorových cest, nebo pro snížení intratekálního tlaku (tlaku na míchu nebo uvnitř mozkových plen).

Příprava na vyšetření

Nejsou třeba žádné velké přípravy, je ale třeba počítat s pobytem na lůžku v naprostém klidu a bez možnosti dojít si na WC.

Na vyšetření nesmí lidé s vysokým nitrolebním tlakem, infekcí v místě, kde by měl být provedený vpich, sepší, krvácivou poruchou nebo s deformacemi obratlů.

Jak vyšetření probíhá

Vyšetření se provádí většinou za pobytu v nemocnici, lze provést i ambulantně ale po vyšetření je třeba počítat s několika hodinami strávenými v nemocnici.

Pacient je v leže na boku s maximálně vyhrbenými zády, někdy lze vyšetření udělat i v sedě v předklonu. Lékař určí místo vpichu v bederní páteři (většinou mezi 3 a 4, nebo 4 a 5 obratlem), pečlivě místo vydezinfikuje a může použít lokální znecitlivění. Zavede jehlu a nechá odkapat malé množství moku. Pokud si připlatíte za tzv. automatickou jehlu strávíte po výkonu v nemocnici asi 4 hodiny. Pokud využijete tu obyčejnou může jít až o celý den.

Možné komplikace po vyšetření

Po vyšetření vás může bolet místo vpichu jehly. Díky možnému podráždění nervů se může vyskytnout vystřelování bolesti do dolních končetin. Díky sníženému tlaku mozkomíšního moku, se přibližně u 2% pacientů může objevit bolest hlavy, nevolnost, točení hlavy apod. Vleže jsou tyto problémy menší. A vymizí do pár dní.