Blog > Léčebné terapie

Levandulové vábení

Levandulové vábení

Právě začíná období prázdnin. I když nás dospěláků se nějaké volno netýká, přece jen je tohle letní období tak trochu jiné. Plné pohody, sluníčka a touhy zkoušet nové věci. Co takhle si toto léto zbarvit na fialovo a podlehnout levandulovému vábení? Levandule je v plném květu, krásně voní a poměrně efektivně léčí. Vyzkoušejte i vy účinky této byliny s francouzským šarmem.

Oblíbená bylina posledních let? Levandule

Věděli jste o tom, že Lavandula Angustifolia, česky Levandule lékařská získala své jméno odvozením od slova „mýt, umývat“? Nejspíš proto, že už kdysi dávno, ve středověku, ji léčitelky používali jako přísadu do koupelí.

Levandule pochází ze západního Středomoří a většině z nás se při vyslovení jejího jména vybaví francouzská Provence. Pro svou elegantní krásu, omamnou vůni a léčivé účinky se postupem času začala tato bylina pěstovat téměř po celém světě. Potkat ji tudíž můžeme i na českých zahrádkách, balkonech a okenních parapetech.

Levandulové polokeře, kvetoucí od června do srpna jsou v posledních letech stále populárnější. Květina sama o sobě je nenáročná na pěstování. Její fialové květy v čerstvém i sušeném stavu dokonce i výtečně chutnají. Ano, levandule je jednou z jedlých květin, tolik oblíbených moderní gastronomií.

 

Levandule léčí

Levandule je léčivá bylina a na zdraví člověka pozitivně působí v mnoha směrech. Bylinkáři ji nejčastěji používají jako přírodní lék na nespavost, při migréně, k utlumení závratí a tišení úzkostných stavů, dokonce i hraničících s hysterií. Při poranění pokožky napomáhá levandule svými desinfekčními a protizánětlivými účinky k hojení oděrek a jiných poranění. Blahodárná je i při obtížích s ekzémem, lupenkou a dermatitidě. Levandulové masáže mírní revmatické bolesti, tlumí bolest při zánětech nervů, svalů, ale i při vykloubeninách.  Popíjení levandulového nápoje uvolňuje hladké svalstvo trávicího ústrojí, zmírňuje nadýmání, ulevuje při žaludečních kolikách a prospívá žlučníku i játrům. Jako kloktadlo levandule účinně bojuje s vřídky v dutině ústní a uvolňuje ochrnutí jazyka. Inhalování levandulových výparů urychluje léčbu chřipky, zánětu průdušek a bronchitidy. Pokožku levandule prokrvuje a oživuje, proto je velmi oblíbenou součástí různých kosmetických produktů. V neposlední řadě nesmíme zapomínat i na její repelentní účinky, levandule odpuzuje nejen hmyz a komáry, ale i klíšťata.

Domácí léčba levandulí

Přípravků s výtažky z levandule nabízí kosmetický, lékárenský i potravinářský trh nepřeberné množství. Co si takhle ale něco levandulového vyrobit doma? Kvetoucí levanduli můžete posbírat na zahrádce. Pokud pěstování rostlin příliš neholdujete, stačí zajít do lékárny a koupit sušené květy tam. Nezapomínejte ovšem, že i u práce s bylinami platí ono známé „všeho s mírou“. Levandulová droga, zejména ve formě silice, může být v koncentrovaném a nadměrném množství dokonce jedovatá. Při práci s levandulovou silicí čtěte pečlivě návod a vždy do domácích výrobků přidávejte pouze několik kapek.

Levandulový olej

Domácí levandulový olej využijete k masážím, k potírání bolavých míst, do koupele nebo aromalampy anebo jej můžete věnovat jako originální dárek. Jak domácí levandulový olej vyrobit?

Do zhruba 0,5 litru kvalitního, nejlépe olivového oleje, za stálého míchání nasypte hrst čerstvých nebo sušených levandulových květů. Míchejte do té doby, než se směs spojí a stane se homogenní. Poté ji přelijte do uzavřené nádoby a nechte více než měsíc, ideálně dva, na chladném a tmavém místě odpočívat. Občas promíchejte. Poslední den celou směs mírně zahřejte a přeceďte přes jemné plátno. Zbytky květů stlačte tak, abyste z nich dostali veškerou tekutinu. A je hotovo. Teď už stačí jen nalít do nějakých hezkých lahviček a olejíček nejen na mírnění bolestí hlavy máte v zásobě i na zimu.

Levandulový čaj a limonáda

Levandulové nápoje jsou příjemně aromatické a výtečně chutnají. Oživte svůj pitný režim levandulovým čajem. Samozřejmě, že si můžete koupit nějakou směs černého, zeleného, bílého nebo bylinného čaje s levandulovými květy, ale domácí čaj vždycky chutná o trošku víc. A báječně funguje třeba i na menstruační bolesti. Naberte dvě lžičky čerstvých nebo sušených levandulových květů, vhoďte do šálku, zalijte horkou vodou a nechte 5 minut luhovat. Přeceďte, dochuťte citronem a medem a můžete popíjet.

Levandulová limonáda je v horkých letních dnech přímo delikátním osvěžením. Zkuste si ji připravit, zabere to jen chviličku. Nám nejvíc chutná tahle rychlá:

Do kastrůlku nalijeme ¼ litru vody, přihodíme lžíci levandulových květů a zhruba 200 g cukru anebo podle chuti pár lžic medu. Vše zhruba dvě minuty povaříme. Až sirup vychladne, přecedíme a je hotovo. Koncentrát naředíme perlivou vodou, přidáme led, plátky citronu a džbánek levandulové limči servírujeme každému, koho máme rádi. Úplně nejvíc tahle limonáda chutná s levandulovými sušenkami (klasické domácí sušenky, jejichž těsto během přípravy vyšperkujeme o pár lžiček levandulových květů).

Tak co, pustíte se do přípravy něčeho levandulového? Nebo si raději dobroty a léčivé levandulové přípravky koupíte a domácí levanduli použijete do vázy nebo jakou potpourri k provonění bytu? Máte osvědčený recept na jiné využití této úžasné byliny? Podělte se s námi o něj, necháme se rádi inspirovat.