Blog > Léčebné terapie

Léčivá síla rašeliny

Léčivá síla rašeliny

Léčba rašelinou? Asi si říkáte: jako vážně? Tou, co zahrádkáři na podzim přihrnují rostliny, aby v pohodě přečkaly zimu a dobře prospívaly? Úplně tou samou ne. Koupit zahradnický substrát a naložit se do něj vám nepomůže tak, jak by mělo. Ale speciálně upravená, slatinná rašelina, dokáže lidský organismus popostrčit k lepším zítřkům.

Co je rašelina?

Rašelina je organická zemina rostlinného původu. Nejčastěji ji můžeme objevit v mokřadech a bažinatých oblastech. Vlhké prostředí sice rozklad rostlin urychluje, přesto však rašelina narůstá zhruba o jeden milimetr ročně. Rozlehlé slatiny, mokřady a rašeliniště jsou tak dlouhověkou prací přírody. Věděli jste, že vysokohorská rašeliniště vznikla v době ledové? Před 10 tisíci lety. A přitom jsou tato rašeliniště označována jako nová. Další důvod, proč si přírody vážit a chránit ji. Její síla je dechberoucí.

Mezi největší zásobárny rašeliny patří státy bývalého Sovětského svazu, evropské severské země a severní část amerického kontinentu. I u nás se rašelina těží a zpracovává. Jižní Čechy a Šumava jsou zdrojem kvalitních rašelinišť.

 

K čemu se rašelina používá?

Rašelina je přírodní zdroj s širokou škálou využití. Kromě zahradnictví se využívá i v zemědělství. Nejen ke zkvalitnění půdy, ale i jako stelivo pro dobytek. Severské země rašelinu suší a používají ji jako fosilní palivo. Díky svým izolačním schopnostem je používána i v průmyslu a stavebnictví. Akvaristé přidávají rašelinu do sladkovodních akvárií a s její pomocí simulují rybám prostředí Amazonie. Při představě rašeliny v surovém stavu vás asi překvapí i to, že je používána v potravinářském průmyslu. Ochutnali jste někdy skotskou whisky? Za jejím kouřovým aroma stojí právě rašelina.

Rašelina a její léčivé účinky

A v neposlední řadě je rašelina hojně využívaná i v medicíně. Díky svým blahodárným účinkům na lidský organismus se s ní nejčastěji setkáváme při lázeňských procedurách. Rašelinové zábaly a koupele mají hřejivý efekt s antibakteriálními a detoxikačními účinky. Rašelina totiž vede teplo až 1,5 krát účinněji a 3 – 4 krát déle, než voda a dokáže tak tělo postupně prohřát pěkně do hloubky. Vysoký podíl stopových prvků, organických a minerálních látek spolu s huminovými kyselinami, zajišťujícími kyselé pH, přispívá rašelina i k povzbuzení vlastní imunity těla.

Za bahenním zábalem do lázní?

Ano. Tak si totiž sílu bahenních rašelinových zábalů užijete nejlépe. České lázeňství je naštěstí tak bohaté, že slatinné zábaly nabízí mnoho letovisek. Mezi nejnavštěvovanější patří lázně Třeboň, Bělohrad, Velichovky, Bohdaneč, Kuřim, Karlovy Vary nebo Kundratice.

Co rašelina léčí?

Tepelné účinky rašeliny efektivně ulevují od bolesti a obtíží spojených s artrózou, revmatickým onemocněním a jinými nemocemi zad a kostí. Podporuje činnost svalů a kloubů. Má blahodárný vliv na nervová onemocnění, urologické a gynekologické nemoci. Přispívá k zlepšení obtíží s trávicím traktem. Díky podílu tříslovin, vosků a enzymů řeší kožní onemocnění, včetně akné, lupénky a ekzémů. Celkově pak procedura pozitivně ovlivňuje imunitní systém.

Tím, že dokáže v těle hezky rozproudit krev, by se slatinným zábalům a koupelím měli vyvarovat pacienti po mozkových příhodách, s onkologickým nebo srdečně cévním onemocněním, ale i těhotné ženy.

Samostatnou kapitolu tvoří pitná rašelina. Tento speciální přípravek je v klinické medicíně užíván jako šetrný klystýr při zánětech střev a k posílení imunity. Mnozí lidé si ji takto sami aplikují několikrát ročně jako účinnou čistící kůru. Zároveň se pitná rašelina pije. Každodenní dávka rašeliny detoxikuje a doplňuje potřebné minerály a sloučeniny. Podporuje celkový zdravotní stav. Díky absenci vedlejších účinků je vhodná i pro děti a seniory.

Rašelinový odpočinek

Už vás někdy unavuje hledání zaměstnání? Potřebujete si odpočinout a načerpat sílu? Vložte svůj životopis do naší databáze a zkuste si rašelinovou léčbu vyzkoušet doma. Stačí zajít do lékárny a koupit si rašelinový přípravek. Pak si udělat doma klid a pohodu, řídit se příbalovým letákem a čekat, kdy se dostaví kýžená úleva. A mimochodem, obavy, že vám rašelinová koupel ucpe odtok u vany, se bát nemusíte. Směs je tak jemně namletá, že ji vaše domácí potrubí ani nepostřehne.