Blog > Léčebné terapie

Léčivá síla konopí

Léčivá síla konopí

Ať už máte ke konopí jakýkoli vztah, jedno mu nelze upřít. Jeho léčivá síla. Nicméně konopí je droga. I když je při neodborném zacházení méně škodlivé než alkohol nebo tabák, rozhodně to není neškodná rostlinka. Proto marihuanu sami nepěstujte ani svévolně nepoužívejte. Nejen že byste mohli na vlastní kůži pocítit její negativní účinky, ale navíc byste si mohli sami na sebe přivolat oplétačky se zákonem. Pokud chcete poznat blahodárný vliv konopí na zdraví, spolehněte se na doporučení odborníka.

Konopná historie

Medicínské využití konopí má za sebou velmi bohatou historii. Archeologické nálezy dokazují, že se k léčbě pacientů používalo ještě dříve, než dokládají záznamy z Číny ze třetího století před naším letopočtem. Spolu s dalšími bylinkami se konopí těšilo oblibě léčitelů a lékařů až do konce 19. století. Tehdy nastal boom injekčních léčebných metod, a protože je konopí nerozpustné ve vodě, jeho účinky selhávaly. Pomalu a jistě tak upadlo v zapomnění.

Vědci si na konopí vzpomněli až posledních pár desetiletí, spojených s částečným návratem k přírodě. A znovuobjevili jeho léčebnou sílu. I když. V padesátých letech minulého století vypracoval tým vědců olomoucké Univerzity Palackého pod vedením Prof. Dr. Jana Kabelíka rozsáhlou studii antibakteriálních účinků konopí. Ta je v odborné literatuře citována dodnes a její výsledky se stále využívají po celém světě.

 

Co je na tom konopí vlastně léčivého?

Kanabinoidy (CBD). Látky obsažené v rostlině. Hlavní složkou konopí je THC.  Jeho účinky jsou analgetické, psychoaktivní, působí proti svalovým křečím, nevolnosti a zvyšuje chuť k jídlu. V současné době lze THC vyrábět i ze syntetických látek. CBD má uklidňující efekt. Mírní křeče, úzkosti, nevolnosti a zánětlivé procesy. Společně s těmito dvěma známými látkami jich konopí obsahuje téměř 600.

Co vše konopí pomáhá léčit?

Konopí blahodárně působí na mnoho zdravotních obtíží. Ulevuje pacientům při vážnějších chorobách, ale i při hojení běžných poranění. Bohaté vědecké výzkumy dokazují, že:

  • Zejména pro jeho antibakteriální a proti bolestivé účinky je v podobě tinktur, mastí nebo balzámů používáno k ošetření popálenin, odřenin, štípnutí hmyzem, výronech nebo hnisavých abscesech. Kosmetické přípravky s konopím bohatě hydratují suchou i mastnou pokožku. Pomáhají bojovat s akné, ale i opary. Masážní gely ulevují při bolestech zad, kloubů nebo menstruačních křečích.
  • Konopí je nejčastěji podáváno pacientům s neurologickým onemocněním. Kanabinoidy napomáhají snižovat frekvenci záchvatů u epileptiků. Zpomalují odumírání nervů při roztroušené skleróze. A u pacientů s Parkinsonovou nemocí pozitivně ovlivňují bradykinezi (zpomalení pohybů).
  • Blahodárný vliv má konopí i na trávicí trakt. Což oceňují postižení Crohnovou chorobou. Kanabinoidy pomáhají při obnově střevní výstelky a tím snižují rizika vzplanutí choroby.
  • Astmatikům konopí uvolňuje dýchací cesty a napomáhá při vylučování hlenů ze sliznice. Konopný ústní sprej Sativex prokazatelně ulevuje postiženým revmatickou artrózou.
  • Onkologičtí pacienti díky antiemetickému účinku konopí (tlumí nevolnost a zvracení) lépe zvládají chemoterapie. Vědecké studie také dokazují, že THC má pozitivní vliv na léčbu nádorových onemocnění.
  • Spolu s klasickou psychoterapií je konopí dost často využíváno i k léčbě duševních onemocnění. Mírní nespavost, ulevuje při migréně a stresu.
  • A co třeba pacienti se zeleným zákalem? Při aplikaci konopí je snižován nitrooční tlak a pomáhá tak předcházet tomuto očnímu poškození zejména diabetikům.

Pozitivních účinků má konopí mnoho a mnoho. Při jeho správném použití a dávkování jsou minimalizovány vedlejší účinky, které jsou oproti syntetickým léčivům minimální.

Chcete se o konopí dozvědět víc? Navštivte 8. - 9. listopadu již osmý ročník Mezinárodního veletrhu konopí a léčivých bylin. Na Cannafestu se potkáte se světovými odborníky zabývajícími se konopnou osvětou. Dostanete šanci vyzkoušet si konopnou kosmetiku nebo potraviny.

Ještě než vyrazíte na festival, zařaďte svůj profesní životopis do naší databáze a hledejte si tak pracovní uplatnění i ve chvílích, kdy zrovna nesedíte u počítače.