Blog > Léčebné terapie

Kryoterapie, léčebná terapie jak od dědečka Mrazíčka

Kryoterapie, léčebná terapie jak od dědečka Mrazíčka

Pamatujete, jak dědeček Mrazíček omylem zmrazil Nastěnku? Když ji sličný Ivan polibkem zachránil a probudil k životu, celá zářila. Možná za to mohla láska a možná taky účinky mrazu. Protože chlad léčí. Nejen bolesti kloubů, onemocnění kůže, ale i třeba psychické problémy. Pojďme se na chladovou terapii podívat hezky zblízka. Ke čtení článku o kryoterapii doporučujeme hrnek horkého čaje.

Kde se vzala léčba chladem?

Už válečníci ve starém Egyptě zjistili, že přikládání ledu na rány utržené během bojů mírní bolest a zranění se lépe hojí. Naši moudří předkové snižovali horečku a tlumili zánětlivé bolesti pomocí studených obkladů. Základy léčby chladem tedy sahají do hluboké minulosti.

Novodobá léčebná terapie, kryoterapie, byla nejprve zkoumána v 70. letech minulého století profesorem Yamauchim v Japonsku a posléze i odborníky v Evropě. Pomalu a jistě se pozitivní efekt extrémního mrazu na lidské tělo potvrdil a kryoterapie se začala uplatňovat po celém světě.

 

Co je kryoterapie?

Kryoterapie je léčebná terapie využívající suchý mráz. Extrémní chlad, o teplotě -110 až -160 °C, působící na povrch těla, má pro organismus blahodárné účinky. Analgetický efekt mrazu ulevuje od bolesti a celkově povzbuzuje pohybový aparát, stejně jako svalovou soustavu. Krátkodobý pobyt (1 – 4 minuty) v kryokomoře mírní zánětlivé procesy v těle, snižuje dermatologické a dýchací obtíže, ulevuje při psychických problémech a posiluje imunitní systém.

Kryoterapie je nejčastěji využívána jako léčebný nebo rehabilitační prostředek k docílení lepšího zdravotního stavu. Na terapii mrazem nedají dopustit lékaři aktivních a vrcholových sportovců. Díky svým detoxikačním a omlazujícím účinkům je ale často využívána i jako forma regenerační terapie.

Je-li teplota mrazu vyšší, než -100 °C nejedná se o kryoterapii, ale o léčbu chladem hypotermií.

Lokální kryoterapie

Za lokální kryoterapii považujeme ledové obklady nebo zábaly, ale i ošetření pouze postiženého místa na těle proudem ledového plynného dusíku. Při aplikaci lokální kryoterapie dochází k rychlému stažení cév a jejich opětovnému a rychlému rozšíření. To způsobuje aktivní překrvení tkáně, které urychluje uzdravovací proces. Tato léčebná metoda napomáhá k uzdravování pohmožděnin, poškození vazů, ale i krevních podlitin, při úrazech svalů a šlach. Lokální kryostimulační zákrok mírní následky popálenin, revmatizmus měkkých tkání a jiné degenerativní změny.

Místní léčbu mrazem určitě znáte od vidění. Jen vzpomeňte, když se na fotbalovém hřišti na zemi bolestí svíjí váš oblíbený hráč. Přiběhne lékař, zraněnou nohu postříká proudem mrazivého spreje a za chvilku už je fotbalista zpátky ve hře. Bolest ze zranění je utlumena analgetickým efektem.

Lokální kryoterapii sami doma nezvládnete, ale lokální hypotermii ano. Chladivé gely, ledové obklady nebo polévání studenou vodou můžete využít jako první pomoc při mírnění otoků, bolesti nebo k uvolnění namožených svalů.

Celotělová kryoterapie

Celotělová kryoterapie je léčebný proces, při němž je celý organismus vystaven extrémně nízkým teplotám. Návštěva kryokomory na pár minut po dobu několika dní, má blahodárný vliv na celé tělo. V polariích se pomáhá léčit mnoho chorob. Například Bechtěrevova nemoc, chronický únavový syndrom, roztroušená skleróza, různé typy zánětlivých a psychických onemocnění, lupénka, chronická onemocnění dýchacího systému, kloubní onemocnění, ale i celulitida, migréna, senná rýma nebo rány po plastických operacích.

Kryoterapie celého těla pozitivně ovlivňuje produkci hormonů, přičemž mnoho z nich vykazuje po pobytu v mrazivém prostředí zvýšenou produkci. Tělo vylučuje více dopaminu, kortizolu, noradrenalinu, testosteronu, serotoninu a endorfinu. Všechny tyto hormony mají pozitivní vliv na naši psychiku. Spolu s hormony se zvyšuje i počet T lymfocytů, které mají na svědomí imunitu. Mráz tělo aktivně prokrvuje a ono pak rychleji vyplavuje škodlivé látky z metabolismu. V neposlední řadě dochází po pobytu v polariu k uvolnění svalového napětí a subjektivnímu pocitu bezbolestnosti, který může přetrvávat až osm hodin po proceduře. Během této doby je pacient lépe připraven podstoupit třeba rehabilitační cvičení, které jindy bolí.

Návštěvy kryoterapeutických komor je ideální několikrát opakovat. I když extrémní chlad za tu chvilku, při které v něm pobýváte „pracuje“ pouze s tělesným povrchem a vnitřní teplota těla zůstává zachována, není terapie v kryokomoře pro každého. Lidem s kardiostimulátorem, rakovinou, vysokým krevním tlakem, hlubokými otevřenými ranami nebo těhotným ženám, seniorům a drogově či alkoholově závislým se kryoterapie zásadně nedoporučuje. O vhodnosti terapie mrazem se vždy poraďte se svým lékařem.

Jak pobyt v kryokomoře probíhá?

Ještě před samotným vstupem do komory je nutné se podrobit kontrolní zdravotní prohlídce. Ta je nenáročná, většinou se jedná o sepsání anamnézy a změření krevního tlaku. Do kryokomory musíte naprosto suší. To znamená si pečlivě z těla setřít pot ze všech vlhkých míst. Do komory se vstupuje ve spodním prádle (nejlépe z vlny nebo bavlny), v podkolenkách, rukavicích a silné izolační obuvi. Důležité je i chránit uši čelenkou, nos a ústa rouškou.

Kryokomora sestává z předsíně a samotné komory. V předsíni se teplota pohybuje většinou okolo -60 °C a během půl až celé minuty připraví tělo na vstup do samotné kryokomory. Tady už je opravdu extrémní mráz. Teploty nižší, než sto stupňů si užíváte maximálně 4 minuty, přičemž se doporučuje po celou dobu pomalá a plynulá chůze. Po celou dobu procedury na vás dohlíží obsluhující personál. V případě jakýchkoliv komplikací můžete samozřejmě kryokomoru ihned opustit.

Po odchodu z kryokomory přes předsíň se doporučuje ihned svléknout čepici, rukavice a stáhnout podkolenky ke kotníkům. Poté jste vysláni cvičit snadné a jednoduché cvičení. K prohřátí těla stačí většinou 15 – 20 minut a můžete jít domů.

Zaujala vás kryoterapie nebo své zdraví raději podpoříte jinou léčebnou terapií? Absolvovali jste pobyt v kryokomoře? Podělte se s námi o své zkušenosti s mrazivou terapií.