Blog > Léčebné terapie

Kortikosteroidy - bludy a pravda

Kortikosteroidy - bludy a pravda

Kortikosteroidy nalezneme v léčivých krémech, očních kapkách, injekcích, pilulkách nebo v inhalátoru např. při astmatu.

Co jsou kortikosteroidy

Jde o léky, které mají za úkol snižovat zánět v těle. Mírní otoky, svědění a alergické reakce. Jsou často předepisovány na astma, artritidu nebo alergie.

Kortikosteroidy jsou steroidní hormony, které se přirozeně vytváří v kůře nadlevin.

Jenže lidé si je často pletou s kortikoidy - to jsou uměle vytvořené napodobeniny právě kortikosteroidů.

Inhalační kortikosteroidy se předepisují od konce 80. let 20. století. Přesto jsou i dnes považovány za nejlepší léky na astma. Mezi lidmi ale kolují spousty bludů a fám o jejich účincích.

 

Pravda nebo fáma?

  1. Kortikosteroidy v inhalátorech mají spoustu nežádoucích účinků a poškozují zdraví.
   Pravdou je, že inhalování je naopak výhodou, lék je dávkován v malé dávce a nežádoucí účinky jsou díky tomu minimální. Může se díky tomu používat dlouhá léta. Díky inhalaci se také lék dostane přímo tam, kam má, do dýchacích cest a zvyšuje se tak jeho účinnost. Jen je třeba po použití inhalátoru vypláchnout ústa. Zbytky léku totiž mohou způsobit zánět.
  2. Po kortikosteroidech Vám narostou svaly a ochlupení.
   Kortikosteroidy, které se využívají v léčbě astmatu jsou úplně jiným typem než steroidy, které podporují růst svalové hmoty. Nemají absolutně žádný vliv na ochlupení a osvalení.
  3. Podávání  inhalačních kortikosteroidů poškozuje vývoj a růst dětí.
   U dětí může být vzácným vedlejším účinkem zpomalení růstu. Efekt je ale velmi mírný a převažuje pozitivum z lepšího dýchání díky léku. Na vývoj dětí pak kortikosteroidy nemají vliv vůbec žádný.
  4. Kortikosteroidy v inhalátorech způsobují psychické poruchy, deprese, nespavost a další změny nálad.
   Poruchy psychiky u pacientů užívajících inhalátory na astma jde opět jen o velmi vzácný vedlejší účinek, u většiny pacientů se ani nepovedlo stoprocentně prokázat souvislost poruchy s užívání léku.

 

Dnes existuje na léčbu astmatu či CHOPN léčba i injekční nebo ve formě pilulek. Nejúčinnější ale zůstává stále inhalátor. Jenže více než polovina pacientů s těmito diagnózami neumí správně používat inhalátor a jejich léčba tak není efektivní.

Pokud si chcete být jisti jak inhalátor správně používat můžete se podívat na www.mujinhalator.cz, kde jsou návody na různé typy.