Blog > Sport

Kolektivní sporty pro hendikepované

Kolektivní sporty pro hendikepované

Sport je fajn. Moc fajn. Nejen, že podporuje fyzickou a psychickou kondici, zvyšuje sebevědomí, dodává tělu pozitivní náladu, ale přináší i spoustu nových zážitků a přátelství. Obzvlášť sport týmový. Jakým sportovním odvětvím se mohou věnovat hendikepovaní, kterým vyhovuje dělba práce v kolektivu?

Sportovat může každý

Jste člověk aktivní a vysedávání doma není pro vás tím pravým ořechovým? Mnohem raději se věnujete nějaké zábavné činnosti? Začněte sportovat. Zdravotní postižení už v dnešní době není překážkou. Vychytané kompenzační pomůcky a pravidla přizpůsobená pro hendikepované umožňují sportovní vyžití téměř pro každého, kdo má chuť svůj volný čas trávit pohybem.

Para sport můžete provozovat v rámci rodiny a přátel na rekreační úrovni, ale pokud jste člověk ambiciózní, nic vám nebrání obout se do toho i závodně. A třeba jednou zazářit i na paralympijských hrách.

 

Para sporty pro lidi s týmovým duchem

Výběr para sportu přizpůsobte samozřejmě svým zdravotním možnostem a schopnostem, okruhu zájmu a také přirozenému naturelu. Nejraději se spoléháte pouze sami na sebe? Pak jste rozený individualista a uspokojení vám přinese sportovní aktivita, ve které hlavní roli sehrajete jen vy a vaše cílevědomost.

Máte týmového ducha a sportovní vyžití si lépe užijete v kolektivu stejně aktivních lidí? Toužíte navázat nová přátelství a oslavovat vítězství spolu se stejně zapálenými nadšenci? Vyberte si některý z kolektivních para sportů a staňte se členem party, ve které spoléhá jeden na druhého. Jakým kolektivním sportům se mohou hendikepovaní věnovat?

Boccia

Sportovní disciplína podobná pétanque je přizpůsobená přímo vozíčkářům. Jak se hraje?

Goalball

Míčová hra pro nevidomé vznikla na počest osleplým veteránům druhé světové války. Dva tříčlenné týmy pomocí míče s rolničkami uvnitř soupeří o to, kdo dá víc branek. 18 metrů dlouhé hřiště nabízí dostatek prostoru pro skvělé úhybné manévry a díky tomu je každý gól důvodem k oslavě týmu i obecenstva.

Fotbal

I nejoblíbenější sport na světě si mohou hendikepovaní vyzkoušet. Nevidomí hráči v pětičlenných týmech hrají s míčem vydávajícím zvuk a navíc se mohou spolehnout na navigační schopnosti svých brankářů, kteří jsou jako jediní v týmu vidící. V České republice se fotbal nevidomých hraje na reprezentační úrovni v halové variantě (futsal).
Pro zdravotně postižené mozkovou obrnou existuje para fotbal s pravidly téměř totožnými klasickému fotbalu. Menší hřiště, sedm hráčů na každé straně, půl hodinový poločas a absence ofsajdů a autů jsou jediné rozdíly od běžného fotbalového utkání.

Ragby

Wheelchair rugby není hra pro žádné padavky. Dva soupeřící týmy po 4 hráčích na každé straně mají za úkol skórovat tak, že míč dopraví za brankovou čáru soupeře. Vozík se musí svými koly dotknout nebo překonat brankovou linii. Osmi minutové čtvrtiny dají zabrat útočníků i obráncům, přičemž pro každý post se používají jinak upravené vozíky. Ragby vozíčkářů je u nás poměrně populárním sportem. Kromě účasti v české lize to můžete dotáhnout až do reprezentace.

Basketbal

Basketbal vozíčkářů patří k tradičním paralympijským sportům. Český národní tým má za sebou nemalé množství úspěchů. A jak se wheelchair basketball  hraje? Téměř totožně jako hra pro zdravé. Rozdíl v pravidlech je přizpůsoben nutnosti pohybu na vozíku. Útočníci hrají na vozících s vyšším posezem, kdežto vozíky obránců mají posez níž, čímž jsou stabilnější a umožňují tak hráčům lépe bránit vlastní koš. Hráči jsou klasifikováni podle hendikepu (1 – 4,5 bodu) a každý tým může postavit do hry hráče s maximálním součtem hendikepu 14.

Sledge hokej

Sledge hokej je hokej pro osoby s postižením dolní části těla. Hráči, jejichž hendikep je odborně schválen v rámci pravidel, hrají připoutáni na speciálních saních s dvěma noži. Pohybují se pomocí dvou krátkých hokejek, kterými zároveň ovládají puk. Pravidla jsou totožná s klasickým ledním hokejem.

Florbal na elektrických vozících

Anglicky Powerchair Hockey se u nás hraje až od roku 2003. Hrát floorball pro hendikepované mohou i osoby s nejtěžšími formami zdravotního postižení. Stačí, když je sportovní nadšenec jakkoliv schopen ovládat svůj elektrický vozík a už se může stát právoplatným členem týmu. Každé družstvo je složené z pěti hráčů. Tři hráči v poli jsou háčkaři. Ti používají klasickou floorballovou hůl, klidně přivázanou k ruce, a jejich úkolem je především střílet branky. Další dva muži v poli, jeden z nich je brankář a druhý blokař, tvořící ostatním hráčům herní prostor, používají speciální hokejku, napevno přimontovanou k vozíku. Ta se ovládá stejným způsobem jako vozík.

Florbal vozíčkářů nedělá rozdíl ani mezi pohlavími. V týmu mohou hrát muži i ženy společně. Protože se jedná o brankovou hru, vítězí to mužstvo, které po ukončení patnáctiminutových třetin vstřelilo soupeři více gólů.

Volejbal sedících

Žádné speciální pomůcky nejsou potřeba při zápasech hendikepovaných volejbalistů. Volejbal sedících je paralympijský sport u nás velmi oblíbený. Hráči, pohybující se vsedě po palubovce, dodržují na menším hřišti a se sníženou sítí, téměř stejná pravidla jako u klasického volejbalu.

Sportujete? Nebo plánujete se sportem začít? Jaká disciplína vás zaujala? Podělte se s námi o své zážitky ze světa sportu, třeba nějakého váhavce inspirují.