Blog > Tělesná postižení

Když pohyb bolí

Když pohyb bolí

Zažil to každý z nás. Bolest při pohybu. Třeba když přijde chřipka a s ní únava kloubů a svalů. Nebo bolavá záda. Je to stav, který se nám ani trochu nelíbí a zhluboka si oddychneme v momentě, když se tělo vrátí do normálu.

Bohužel jsou mezi námi i lidé, pro které je bolest při pohybu každodenním chlebem. Jejich klouby trpí revmatismem nebo artritidou. Nebo ještě hůř revmatickou artritidou. Den za dnem je pro ně namáhavé vstát z postele a vykonávat běžné věci. To, co nám jde samo, je bolí. Ale nevzdávají se. S nemocí bojují. A to je dobře. Na všechny tyto statečné lidi jsme si vzpomněli 12. října. Při Světovém dnu artritidy a revmatismu.

 


Artritida a revmatismus

Jaký je rozdíl mezi revmatismem a artritidou? Revmatismus je vyvolán buď přetěžováním organismu či selháním autoimunity. Nepostihuje pouze klouby samotné, ale i šlachy, svaly, úpony nebo tukové vazivo. Zjednodušeně řečeno může trápit téměř celý pohybový aparát. Oproti tomu artritida je zánětlivé onemocnění kloubů způsobené infekcí, autoimunitním nebo metabolickým onemocněním.


Revmatická artritida

Revmatická artritida neboli revma je sice nemoc kloubů, ale její příčinou je porucha imunitního systému. Jedná se o bolestivé onemocnění, které postihuje klouby, plíce, srdce a dokonce i oči. Churavý imunitní systém napadá tkáně v těle a vyvolává v nich zánětlivé procesy.

Traduje se, že revma je nemocí seniorů. Chyba lávky. Právě naopak, nejčastěji se objevuje mezi 20. a 50. rokem života a třikrát častěji postihuje ženy. Protože se jedná o chronické onemocnění a postihuje lidi v produktivním věku, mnoho z nich končí jako invalidní. Revmatická artritida jako taková není plně léčitelná. Postiženému lze pomoci mírněním příznaků pomocí léků. V případě, kdy už léky nefungují tak, jak mají a dochází k těžkému postižení klubů, přistupují lékaři k chirurgickému řešení. Nefunkční klouby nahrazují umělé.

Včasně léčená revmatická artritida umožňuje pacientovi žít téměř běžný aktivní život. Nemoc v pokročilejším stadiu už ovšem vyžaduje od postiženého šetrný režim a často mu znesnadňuje život víc, než by si přál. V důsledku onemocnění je přinucen změnit pracovní režim i návyky. Stává se částečně nebo plně invalidním.

Přes všechny ty bolestivé trable zůstává mnoho lidí aktivních. Jejich touha po uplatnění je stále stejná. Naštěstí existuje mnoho pracovních pozic, které zvládnou vykonávat i se svým hendikepem.


Do práce s revmatickou artritidou?

Trpíte revmatickou artritidou? Pak sami nejlépe víte, kolik svízelí vám nemoc přináší. Nepodléhejte úzkosti a bojujte s nemocí všemi prostředky. Možná to zní jako klišé, ale zaměstnání přizpůsobené aktuálním schopnostem vám navrátí chuť do života. Při plnění pracovních úkolů zapomene duše na bolavé trápení. Profesní uplatnění vám dodá sebevědomí a pocit, že ještě rozhodně nepatříte do starého železa. Protože tam opravdu nepatříte. Nestrašte sami sebe budoucností a žijte přítomností.

Využijte nabídek zaměstnavatelů, kteří dávají práci OZP. Krok k novému zaměstnání vás bolet nebude. Právě naopak. Přinese do vašeho života nový impuls a směr. Vydejte se na cestu, která není dlážděná trním, ale pocitem zadostiučinění.