Blog > Další onemocnění a hendikepy

Když je chrápání příznakem nemoci

Když je chrápání příznakem nemoci

Pokud při chrápání dochází k zástavě dechu, po probuzení jste unavení snad víc než před spaním, a máte problémy s koncentrací a myšlením. Je potřeba zbystřit.

Chrápání je totiž jedním z důležitých příznaků spánkové apnoe.

Spánková apnoe

Postihuje až 10 % procent dospělé populace. Je běžnější u mužů než u žen a postihuje většinou osoby nad 40 let věku.

 

Příznaky spánkové apnoe

Nejlépe na apnoi upozorní chrápání, které je nepravidelné a velmi hlasité. Dochází při něm k úplné uzávěře hrtanu a do plic nemůže proudit vzduch. V chrápání je pak slyšitelná 10 i více sekund trvající pauza. Pacient díky uzávěře nedýchá. Během spaní se tato situace opakuje a  může trvat klidně celou noc. Díky nedostatku kyslíku, se více zatěžuje srdce a roste krevní tlak.

Tělo na tento nedostatek kyslíku samozřejmě zareaguje. Probere pacienta natolik, aby se zase nadechl, ale ten si probuzení vůbec nemusí uvědomit a pokračuje ve spánku. Ráno o ničem neví, ale je unavený, bolí ho často hlava, nemá energii a mění se mu nálada. Někdy se objeví až deprese.

Zátěž srdce a vyšší tlak ucpávají tepny a zvyšuje se riziko infarktu a mozkové mrtvice.

Příčina spánkové apnoe

Příčinou nemoci může být anatomická odchylka, kdy se během spánku zužují nebo uzavírají dýchací cesty. Příčina může být ale i v centrálním nervovém systému. Každopádně potíže prohlubuje kouření, pití alkoholu, užívání tlumících léků a také nadváha.

Léčba spánkové apnoe

Po vyšetření, zda-li se jedná opravdu o spánkovou apnoi, které se provádí buď ve spánkové laboratoři, nebo doma, ale s aplikovanými přístroji na měření, se nasazuje léčba.

Jedná-li se o překážku v dýchacích cestách(měkké patro, krční mandle nebo nosní přepážka) může zasáhnout chirurg a odstranit ji.

Dalším řešením je přístroj - maska na dýchání, která přetlakem pomáhá ventilaci a zabraňuje ochablým stěnám hltanu se sevřít. Pumpuje do těla kyslík a odstraňuje negativa spánkové apnoe.

Pokud máte na apnoi podezření, rozhodně o tom řekněte svému lékaři.