Blog > Další onemocnění a hendikepy

Kdy proplácí testy na COVID-19 zdravotní pojišťovna?

Kdy proplácí testy na COVID-19 zdravotní pojišťovna?

Doba koronavirová změnila náš život od základů. Abychom chránili zdraví své i ostatních kolem nás, museli jsme se přizpůsobit různým bezpečnostním opatřením. V boji proti šíření  nové pandemie nosíme roušky, pečlivě si myjeme a dezinfikujeme ruce, většinu času trávíme doma, venku dodržujeme bezpečné rozestupy. A necháváme se na COVID-19 testovat. Jenže takové testování není zrovna z laciného kraje. Kdy jsou testy na koronavirus hrazené pojišťovnou?

Situace ohledně koronaviru se mění každým dnem. Ze všech stran se na nás valí množství informací. Kde hledat ty nejspolehlivější? Aktuální vývoj onemocnění a čerstvá vládní opatření zjistíte nejspolehlivěji na stránkách Ministerstva zdravotnictví České republiky

Testování na COVID-19

COVID-19 v lidském organismu odhalí pouze laboratorní testy. PCR test na prokázání nukleové kyseliny z výtěru dýchacích cest určuje přítomnost viru v těle. Rapid test prováděný z krve testuje hladinu protilátek a je spíše podpůrným testem při zvládání pandemie. 

S rozhodnutím, kdy se nechat testovat, pomůže operátor záchranné linky 155, epidemiolog místně příslušné Krajské hygienické stanice nebo váš ošetřující lékař. Ovšem hrazený PCR COVID-19 test můžete podstoupit na základě rozhodnutí svého praktického lékaře

Také se můžete sami poohlédnout po nejbližším odběrovém centru a nechat se vyšetřit jako samoplátce. Cena takového vyšetření se pohybuje okolo tří tisíc korun českých. Některé zdravotní pojišťovny poskytují příspěvek na testování.

 

Kdy se na COVID-19 testuje zdarma? 

Jednoznačně pokud člověk projevuje příznaky onemocnění. Z klinických příznaků ho trápí především horečka, suchý kašel, dušnost a celková slabost s vyčerpáním. Je na praktickém lékaři, aby posoudil symptomy nemoci a vyžádal koronavirové testy. V takovém případě nic neplatíte a testování hradí zdravotní pojišťovna. 

Hradí zdravotní pojišťovna test na koronavir musíte-li prokázat jeho absolvování?

Kde požadavek na povinný test můžete očekávat? Aktuálně především v nemocnicích a při přechodu státních hranic.

Po dobu nouzového stavu bylo i naše zdravotnictví v mimořádném režimu. S uvolňováním koronavirových opatření začínají ordinace specialistů opět fungovat naplno. Pozvolna se vrací i každodenní ruch na operační sály. Konečně se provádějí plánované operace z doby karantény. Pro pacienta se nic zásadního nemění. Až na jednu věc. Většina nemocnic před operativním zákrokem vyžaduje kromě klasického předoperačního vyšetření i negativní PCR test. Proč?

Až 38 procent zdravě vyhlížejících lidí, bez jakýchkoliv příznaků nemoci, jsou přenašeči viru COVID-19. Výsledek covidového testu je důležitou ochranou jak pro zdravotníky, tak i pro ostatní hospitalizované pacienty. 

Pokud chirurgický zákrok v brzké době čeká i vás, neprokazujete žádné známky onemocnění a vaše nemocnice požaduje test na COVID-19, vězte, že momentálně takové testování zdravotní pojišťovna nehradí. Ničeho se ale nebojte. Platit nebudete. Poplatky za povinné testování hradí samotné nemocnice, popřípadě praktičtí lékaři či jejich smluvní partneři. Než tedy vytáhnete peněženku a necháte se testovat za peníze z vlastní kapsy proberte se svými lékaři všechny možnosti. Oni vám rádi a ochotně poradí, kde vás otestují zadarmo.

V případě, že cestujete přes hranice už pro vás tak dobré zprávy nemáme. V tomto případě vám s financováním testů nikdo nepomůže. 

Hlavně nezapomeňte. Jsme v tom společně. Přejeme vám pevné zdraví.