Blog > Léčebné terapie

Kdy pomůže Priessnitzův zábal?

Kdy pomůže Priessnitzův zábal?

Začíná zima a díky neustálým opatřením proti epidemii je naše imunita značně oslabená. Chřipky sice ubylo, ale zato pokud už ji chytíte, potrápí člověka delší dobu. Podobně to je s různými virózami a nachlazením.

Jakou první pomoc zvládnete i bez návštěvy lékárny? Na škrábání v krku a jeho otoky už přes dvě století pomáhá Priessnitzův zábal. Že ho pod tímto názvem neznáte? Jedná se o zapařovací zábal na který potřebujete jen kapesník, igelitový sáček, šátek a vodu.

 

Jak zábal správně připravit a kdy ho můžete použít?

Na zklidnění krku u dospělých i u dětí se použijí výše popsané potřeby. 

U dospělého

Kapesník můžeme s ohledem na stav pacienta namočit do ledové vody o teplotě 8 - 12 °C, je ale nutné aby byl pacient natolik silný, aby obklad zvládl zahřát. Na krku obklad ponechte alespoň 2 hodiny.

U dětí 

Nikdy nepoužívejte chladnější vodu než 22°C. A nechte na krku hodinu.

Mezi jednotlivými zábaly udělejte 4 hodiny pauzu a obklad nenechávejte na krku déle než 3 hodiny.

Kapesník řádně vyždímejte, přiložte na krk, přikryjte igelitem a zavažte suchým šátkem. Díky studenému obkladu se rychle zúží cévy. Následně se vlivem igelitové neprodyšné vrstvy a suchého šátku začnou postupně rozšiřovat a prohřívat.

Další příklady užití Priessnitzova zábalu

Kromě využití při různých nachlazeních a bolení v krku lze zábal použít na bolavé klouby a svaly, na otoky nebo bolavé hematomy.

Celotělový zábal

Po teplé sprše se člověk zabalí celý do studeného, mokrého prostěradla a  zahřívá se pod dekou od 15 do 45 minut. Tento druh zábalu se využívá na posílení imunity.

Tak hodně štěstí při boji s vašimi neduhy.