Blog > Léčebné terapie

K čemu slouží histologie

K čemu slouží histologie

Histologie je lékařský obor, kdy se zkoumá pod mikroskopem struktura tkání z odebraných vzorků. Jde o důležitou proceduru ke správnému určení diagnózy.

Někdy je totiž celkem složité její přesné stanovení. Využívá se hlavně v případech podezření na rakovinu, nebo při zánětlivých procesech a jiných závažných onemocněních.

Co je histologie?

Jedná se o podrobné prozkoumání odebraného vzorku tkáně.

Tkáň se odebírá při tzv. biopsii z lidského těla či orgánů. Mezi nejvíce vyšetřované tkáně patří tkáň plic, prostaty, jater či ledvin, žaludku  nebo štítné žlázy.

 

Kdy se dělá histologie?

Většinou si lékař zažádá o histologické vyšetření při podezření na rakovinné bujení v případě, že dosud provedená vyšetření jsou bez jasného výsledku. 

Jak se odebírá vzorek tkáně?

Vzorek pro histologii se odebírá pomocí biopsie. Tento drobný zákrok se plánuje dopředu, případně pokud je to nutné, odebírá se vzorek během operace.

Někdy je nutné pro přesné zacílení provést biopsii pod CT nebo ultrazvukem.

Biopsie např. žaludku se provede pomocí drobných endoskopických kleštiček zavedených spolu s endoskopem.

Biopsie z ledvin se pro změnu provádí pomocí dlouhé duté jehly, zavedené přes kůži. Místo vpichu se obvykle znecitliví anestetikem.

Možné komplikace 

Jako u jiných vyšetření jsou tu drobná rizika - jako lokální krvácení v místě odběru vzorku, bolestivost, nebo alergická reakce na anestetikum. Na vše jsou ale lékaři připraveni a umí kvalifikovaně zasáhnout. Takže není žádný důvod ke strachu.

Jak dlouho trvá stanovení výsledku?

Pokud se dělala biopsie během operace je možné, že výsledek bude znám ještě během ní.
V ostatních případech trvá prozkoumání vzorku lékaři - patologovi, obvykle 7 - 10 dní.