Blog > Další onemocnění a hendikepy

Jste závislí na soli?

Jste závislí na soli?

Sůl osahuje sodík, který je důležitým minerálem, nezbytným pro správnou funkci lidského těla. Jenže jak se říká, všeho moc škodí.

Držíte dietu, hlídáte cukry a tuky, abyste nepřibrali. Ale stejně to jde pomalu? A napadlo vás zaměřit se i na příjem soli? 

Doporučený denní příjem

Doporučená denní dávka soli je podle nejpřísnější normy od American Heart Association asi 1,5 gramu. To je tak přísná norma, že byste ji naplnili již po konzumaci dvou krajíců chleba.

Podle WHO ( Světové zdravotnické organizace) je limit asi 5g. V této dávce soli jsou přibližně dva gramy sodíku, který je nezbytný pro lidský organismus. Na správné fungování těla, ale stačí sodíku jen 0,5 gramu. Takže teoreticky by mělo stačit přijímat jen 1,25 gramu soli (což odpovídá normě od American Heart Association).

 

Sůl jako droga

Dle průzkumů, je slaná chuť návyková. Na mozek působí stejně jako droga, zasahuje mozkové centrum a to způsobuje tvorbu “hormonů štěstí” a příjemné pocity.

Někteří výrobci proto neváhají sůl přidávat do svých výrobků, aby si na ně člověk vytvořil závislost a kupoval jich více.

Důsledky nadměrné konzumace soli

  • Nadýmání a zadržování vody - tělo se snaží nadbytek soli naředit a zadržuje proto více vody, to může způsobovat pocity nafouknutí. Nadměrné zadržování vody způsobuje také oteklé a těžké nohy.
  • Zvyšuje se riziko mozkové mrtvice a infarktu - je-li v těle více vody, zvýší se logicky také obsah krve, to způsobí vyšší tlak a vyšší zátěž pro srdce.
  • Nutkavá chuť na slané - je způsobena právě závislostí na solení.
  • Neustálá žízeň - sůl způsobuje pocit žízně.
  • Riziko pro ledviny - aby tělo odfiltrovalo nadbytečnou sůl zatěžují se více ledviny, což může způsobit jejich selhání.
  • Osteoporóza - nadměrné solení zvyšuje množství vápníku v moči. Pokud jej tělu nedodáte, vezme si ho z kostí a zubů. Kosti řídnou a vzniká osteoporóza.

Jak solení omezit?

Přehodnoťte stravování. Pokud jíte velké množství polotovarů či rychlého občerstvení, rozhodně tělu dodáváte příliš soli. Kontrolujte štítky na potravinách. Vybírejte potraviny s nízkým obsahem sodíku.

 K dochucování pokrmů používejte bylinky, balzamikový ocet nebo čerstvou citronovou či limetkovou šťávu.

Vařte z čerstvých surovin a vynechte polotovary. Do hotových jídel nepřidávejte sůl, ale zkuste kvalitní tuk, například panenský olivový olej. Obsahuje esenciální omega-3 a omega-6 nenasycené mastné kyseliny, které snižují krevní tlak a chrání cévy.