Blog > Další onemocnění a hendikepy

Jsem vyprahlá jak treska. Test dehydratace.

Jsem vyprahlá jak treska. Test dehydratace.

Že dehydratace hrozí hlavně když venku řádí tropy, je celkem známé. Dehydratovaný může být člověk ale také z průjmů a zvracení. A není neobvyklé, že se vysušíme i v zimě. Jenže v chladnu na to tolik nemyslíme.

Dehydratace se může projevit i při nadměrném pocení při sportu, pokud k tomu fouká osvěžující vánek, tak si to člověk ani neuvědomí. 

Kdy dochází k dehydrataci.

Dehydrataci organismu má na svědomí velký výdej tekutin a minerálních látek. Typicky v parných letních měsících, při pobytu v horku např. v sauně, při namáhavém sportu. A když člověk málo pije, má průjmy nebo zvrací.

Další příčinou může být nadměrná konzumace alkoholu a kofeinu bez dodatečného doplnění příjmu vody.

 

Dehydratace může být nebezpečná a skončit klidně i smrtí

Obzvlášť ohroženou skupinou jsou kojenci, malé děti a senioři. Pokud kromě ztráty vody dojde k velkému úbytku minerálů, může to tak rozhodit organismus, že se jedná o život ohrožující stav. 

Jak poznat dehydrataci

Krev se zahustí v důsledku úbytku vody a oběhový systém nemůže dopravovat důležité látky tam, kam má - do mozku, srdce atd. Srdce se to snaží kompenzovat rychlejší činností a vyšším tlakem aby zásoboval i okrajové části těla.

Mozek nemá potřebnou výživu a dochází k točení hlavy a pomalejšímu vnímání, někdy i ztrátě vědomí. Pokud je člověk již v tomto stádiu dehydratace, bohužel mu to již ani nedochází a neví, že je něco špatně.

Pokud se vám lepí sliny, je to varovným signálem. 

Test na kůži

Jak moc jste dehydrovaní vám napoví také jednoduchý test. Povytáhněte kůži na předloktí prsty druhé ruky. Pokud se ihned vrátí zpět, je to dobré. Pokud ale návrat trvá, nebo se kůže nevrací je to ohrožující stav.

Záchranku volejte když zvracení a průjmy trvají u dětí a seniorů trvají dva dny. Pokud je postižený apatický a špatně vnímá.

Jak si rychle pomoci

Možná to bude znít divně,  ale dodat rychle velké množství tekutin nepomáhá. Tělo je nezvládne správně využít. 

Do postiženého je nutné dostat pomalu cca 300 - 500 ml tekutin, nejlépe středně mineralizované vody.

 

V lékárně se dají také koupit rehydratační roztoky, případně se nechá dohledat recept na vlastní výrobu.