Blog > Sport

Jezdecké sporty pro hendikepované

Jezdecké sporty pro hendikepované

Omezení a překážky jsou od toho, aby se překonávaly. Je jedno, jestli je člověk stoprocentně zdravý nebo hendikepovaný. Když chce svůj život žít naplno, nesedět doma v koutku a litovat se, má možnost otevřít dveře a třeba začít sportovat. Poznávat nové lidi, bavit se, dělat něco dobrého pro své tělo. A také vítězit. Třeba jen nad sebou samotným. Sportovat s bezva parťákem může být skvělým odrazovým můstek pro nové zážitky. Obzvlášť, když tím partnerem je kůň.

Kůň, druhý nejlepší přítel člověka

Nejen pro lidi se zdravotním postižením jsou zvířata skvělými kamarády. Nejlepší přítel člověka, pes, je pro nevidomé přímo životním partnerem. A pak jsou tu koně. Hipoterapie je léty prověřená forma rehabilitace, pomáhající zlepšovat fyzický i psychický zdravotní stav. Milujete koně a pohled na svět z koňského sedla? Pak je jezdectví sportem, který vás bude naplňovat.

 

Parajezdectví

Parajezdectví se nejčastěji věnují lidí, kteří mají za sebou hipoterapii na speciálně trénovaných koních. Jezdecký sport hendikepovaných umožňuje používat některé kompenzační pomůcky (například speciální úpravy sedla, poutka na otěžích nebo použití hlasu), vhodné pro typ postižení jezdce. Přesto je nutné, aby jezdec koně sám ovládal a uměl s ním aktivně pracovat. Jezdci se mohou věnovat různým disciplínám.  

Paradrezura

Paradrezura je drezura koní při které na obdélníkovém sportovišti předvádí jezdec se svým koněm určitou sestavu úloh. Obtížnost jednotlivých úkolů je přizpůsobená úrovni výcviku. Začátečníci tak předvádějí jiné úkoly, než soutěžící s mnohaletou praxí. Jednotlivé cviky jsou klasifikovány třemi až pěti rozhodčími a hodnoceny známkami od 0 do 10. Vítězem se stává paradrezurní jezdec s nejvyšším součtem známek, přepočítaným do procentuálního výsledku.

Paradrezurní jezdci se mohou účastnit mnoha soutěží na místní úrovni, ale i mistrovství Evropy, světa a dokonce paralympijských her. Velmi populární jsou soutěže volných sestav na hudbu, kdy si předepsané cviky soutěžící řadí podle svého rozhodnutí. Super zážitek i pro publikum.

Drezura koní hendikepovaných boří ještě jeden limit. Parajezdci se mohou účastnit klasické drezury spolu se zdravými jedinci. Stačí získat licenci pro drezuru od České jezdecké federace a závodník tak může měřit své schopnosti s těmi nejlepšími na světě.

Paravoltiž

Další jezdeckou disciplínou pro hendikepované, vycházející z rehabilitace koněm, je paravolitž. Jezdec se pohybuje na nesedlaném koni a pod zdravotním dozorem provádí samostatně nebo ve dvojici gymnastické cviky. Koně krokem vede ve voltižním kruhu lonžér.

Paravoltižní „cvičení“ na koni je velmi oblíbenou formou sportu i pro hendikepované děti. Zábavnou formou se procvičují pohybové schopnosti, koordinace těla a motorika celkově. Závodů paravoltiže se mohou účastnit jezdci již od osmi let. Během soutěže jednotlivců, dvojic nebo skupin předvádějí povinnou a volnou sestavu cviků.

Soutěže v paravoltiži v každé sezóně začínají závody na trenažéru a dále už se pokračuje na koni. Nejvyšší metou pro české paravoltižéry je Mistrovství České republiky.

Parawestern

Parawestern je nejmladší jezdeckou disciplínou a proto se jeho pravidla neustále přizpůsobují novým poznatkům a zkušenostem. Westernové disciplíny se jezdí nejčastěji na reiningových sedlech, která umožňují velmi dobrý kontakt s koněm. Na rozdíl od klasického jezdectví se u westernového používají pro koně jiné pobídky. Ty jsou pro hendikepované často lépe pochopitelné a srozumitelnější. Možná i proto se parawestern těší stále větší oblibě.

Velmi lákavé na parawesternu je i westernové oblečení. Vždyť kdo z nás alespoň jednou v životě na chvíli nezatoužil být skutečným kovbojem. Dalším pozitivem parawesternu jsou i neoficiální JUJU soutěže s jen úplně jednoduchými úkoly. Ty zvládne skoro každý, kdo už někdy seděl na koňském hřbetu. Pro hendikepovaného jezdce jsou tyto soutěže skvělou příležitostí ukázat, co umí, pobavit se a zvýšit nejen své jezdecké sebevědomí.

Nebojte se koní

Možná se na jezdectví necítíte. Možná se i koňů trochu bojíte. Překonejte svůj strach a jděte na to hezky polehoučku. Pro začátek si třeba naplánujte výlet s přáteli a do stájí jen nahlédněte. Nebo se poptejte po hipoterahabilitaci. Uvidíte sami, že po prvním kontaktu s koněm jeho kouzlu propadnete. Nemusíte se stát vrcholovým sportovcem. Můžete koně jen navštěvovat. Zkoušet vyjížďky po okolí. Přátelství s těmito krásnými zvířaty vás samo nasměruje, kam dál. Třeba se parajezdectví budete věnovat pouze jako divák a raději se zapojíte do jiného sportu hendikepovaných. I tak obohatíte svůj život o další skvělé okamžiky.

Mějte na poznávání nového sportu dostatek času a ulehčete si hledání práce. Zaregistrujte se zdarma do naší databáze. Zatímco budete ve stájích, my se postaráme, aby si váš profesní životopis prohlédly firmy, které zaměstnávají hendikepované bez jakýchkoliv předsudků.