Blog > Léčebné terapie

Jak zatočit s chronickým zánětem

Jak zatočit s chronickým zánětem

Nejdříve si řekněme, že zánět je naprosto přirozená imunitní reakce a je svým způsobem tělu prospěšný. Snaží se totiž o odstranění akutního problému.

Pokud ale trvá příliš dlouho a přejde do chronické roviny, začíná být spíše škodlivý až nebezpečný.

Když si způsobíme nějaké zranění imunitní systém vyšle bílé krvinky aby řešily problém. Bílé krvinky vyvolají akutní, dočasnou zánětlivou reakci, která má podpořit proces hojení rány. Bolest a otok pak ránu chrání dokud se nezahojí. V této fázi poté ustoupí i zánět.

Podobný proces probíhá při infekci. 

Jenže někdy se stane, že se akutní potíže tak úplně nedoléčí, sice se vám uleví, ale zánět neustoupí úplně. V těle pak probíhají další zánětlivé reakce a z akutního zánětu se stává chronický.

Ten už ale rozhodně není prospěšný a naopak může poškozovat zdraví a vést k rozvoji dalších onemocnění.

Chronický zánět může zapříčinit i neustálý kontakt s nějakým alergenem, ale nemusí mít ani jasnou příčinu.

Tím vzniká autoimunitní porucha, která může vést až ke vzniku rakoviny. Chronický zánět bývá také spojován s chronickým onemocněním jako je třeba vysoký tlak, nebo mozková mrtvice.

 

Prevence zánětlivých reakcí

Ke vzniku dlouhodobého zánětu napomáhá hlavně stres, kouření a nedostatek pohybu ve spojení s nezdravou stravou, plnou ztužených tuků a průmyslově zpracovaných potravin.

Pomoci v boji proti zánětu proto:

Omezte nebo úplně skončete s kouřením

Kouření vyvolává zánětlivé reakce a urychluje hromadění tuků a překážek v tepnách. S tím jak roste překážka, roste i zánět, který překážku v tepně obklopuje. Čím větší pak překážka je, tím větší je riziko jejího prasknutí a způsobení blokády v tepně. Což může vést až k infarktu nebo mozkové mrtvici.

Jezte zdravě

Omezit zánět v těle umí podle dostupných studií, prý středomořská strava, která je bohatá na olivový olej, mořské ryby (jako losos, tuňák, makrela) a listovou zeleninu.

Hýbejte se

Nemusíte zrovna dřít jako mezek v posilovně, nebo běhat maratony. Důležitý je pravidelný pohyb, alespoň půl hodiny 5 dní v týdnu. Podle výzkumu tím snížíte vznik zánětlivých proteinů až o 12%. A nezáleží na tom, jestli se jen projdete svižnější chůzí, budete praktikovat jógu, nebo plavat.

Spěte dostatečně dlouho a omezte chytré telefony před spaním

Chytrý telefon vydává tzv. modré světlo, které narušuje spánkový režim. Odložte proto telefon alespoň 2 hodiny před spaním, nebo alespoň použijte v telefonu režim “čtení”, který umí modré světlo odfiltrovat.


Spěte alespoň 6-8 hodin denně. A proč? Protože nedostatek spánku způsobuje únavu, ta úzkost a z úzkosti vzniká stres.

Relaxujte

Zjistěte, která činnost vám pomáhá vypnout a nemyslet na každodenní starosti. Můžete spojit příjemné s užitečným a cvičit třeba zmíněnou jógu. 

Nebo se naučte meditovat, poslouchejte oblíbenou hudbu, čtěte knihy a nebo klidně vybarvujte omalovánky.

Zasmějte se

Podle průzkumů, je účinným prvkem proti stresu i smích, umí prý snižovat zatuhlost a stárnutí cév, tím podporuje krevní oběh a udržuje srdce zdravé. 

Zasmějte se každý den - přečtěte si vtipy, shlédněte komedii, nebo si popovídejte s tím, kdo vás umí rozesmát.