Podle zkušeností lékařů má nějakým způsobem nemocné ledviny každý 10. obyvatel České republiky. A protože onemocnění ledvin většinou nebolí, stává se, že k lékaři dorazí pacienti až když je dost pozdě, může pak hrozit ledvinové selhání a dialýza nebo transplantace.
Ledviny máme dvě - je to párový orgán. Jejich hlavním úkolem je čistit krev od odpadních látek, které se vylučují močí. Dále pak udržují stálé vnitřní prostředí, vytváří hormon potřebný pro krvetvorbu, pomáhají při výrobě vitamínu D a pomáhají regulovat krevní tlak.
Ledviny obvykle nebolí a proto nemusíte ani zaregistrovat, že je něco špatně, nebo to pokládáte za vinu něčemu jinému.
Otékají vám kotníky, víčka nebo obličej? Právě otoky se hlásí poškození ledvin.
Způsobuje to hromadění sodíku v těle a nadměrné vylučování bílkovin v moči. Nedostatek bílkovin v krvi má pak za následek, že z cév se dostává tekutina do okolní tkáně a vzniká otok.
Zvýšená hladina sodíku pak napomáhá zadržování vody v těle.
Nejenom nepříjemný pocit při močení, ale i častější frekvence návštěv toalety, nebo podivné zbarvení moči a její zápach.
Kvůli špatnému fungování ledvin se v těle hromadí odpadní látky a škodliviny. Ty mohou způsobit špatné spaní a tím samozřejmě únavu a oslabenost. Díky nedostatku spánku se poté i člověk hůře soustředí.
Ledviny začínají selhávat a v těle se hromadí amoniak a dusíkaté odpadní látky, kvůli tomu začíná být nepříjemně cítit dech a v ústech můžeme pociťovat kovovou pachuť.
Špatný přísun vody, hromadění toxinů a kůže se může olupovat, svědit a může se také objevit ve větší míře akné.
Dodržujte pitný režim ideálně čistou vodou. Vynechte kávu, alkohol a nezdravé potraviny. Zařaďte do jídelníčku bylinky jako zlatobýl, např. v čaji. Dobře také pomáhají a jsou chutné brusinky.
POZOR - vždy si nechte poradit od lékárníka nebo lékaře ať předejdete nežádoucím interakcím s užívanými léky a dalšími doplňky stravy.