Blog > Onemocnění vnitřních orgánů

Jak volají ledviny o pomoc?

Jak volají ledviny o pomoc?

Podle zkušeností lékařů má nějakým způsobem nemocné ledviny každý 10. obyvatel České republiky. A protože onemocnění ledvin většinou nebolí, stává se, že k lékaři dorazí pacienti až když je dost pozdě, může pak hrozit ledvinové selhání a dialýza nebo transplantace.

Funkce ledvin v lidském těle

Ledviny máme dvě - je to párový orgán. Jejich hlavním úkolem je čistit krev od odpadních látek, které se vylučují močí. Dále pak udržují stálé vnitřní prostředí, vytváří hormon potřebný pro krvetvorbu, pomáhají při výrobě vitamínu D a pomáhají regulovat krevní tlak.

Ledviny obvykle nebolí a proto nemusíte ani zaregistrovat, že je něco špatně, nebo to pokládáte za vinu něčemu jinému.

 

Jaké jsou hlavní varovné signály, že s ledvinami není něco v pořádku?

Otoky

Otékají vám kotníky, víčka nebo obličej? Právě otoky se hlásí poškození ledvin. 

Způsobuje to hromadění sodíku v těle a nadměrné vylučování bílkovin v moči. Nedostatek bílkovin v krvi má pak za následek, že z cév se dostává tekutina do okolní tkáně a vzniká otok. 

Zvýšená hladina sodíku pak napomáhá zadržování vody v těle.

Potíže na malé straně

Nejenom nepříjemný pocit při močení, ale i častější frekvence návštěv toalety, nebo podivné zbarvení moči a její zápach. 

Únava, slabost a problém soustředit se

Kvůli špatnému fungování ledvin se v těle hromadí odpadní látky a škodliviny. Ty mohou způsobit špatné spaní a tím samozřejmě únavu a oslabenost. Díky nedostatku spánku se poté i člověk hůře soustředí.

Nepříjemný dech

Ledviny začínají selhávat a v těle se hromadí amoniak a dusíkaté odpadní látky, kvůli tomu začíná být nepříjemně cítit dech a v ústech můžeme pociťovat kovovou pachuť.

Svědění a suchá kůže

Špatný přísun vody, hromadění toxinů a kůže se může olupovat, svědit a může se také objevit ve větší míře akné.

Jak ledviny pročistit?

Dodržujte pitný režim ideálně čistou vodou. Vynechte kávu, alkohol a nezdravé potraviny. Zařaďte do jídelníčku bylinky jako zlatobýl, např. v čaji. Dobře také pomáhají a jsou chutné brusinky. 

POZOR - vždy si nechte poradit od lékárníka nebo lékaře ať předejdete nežádoucím interakcím s užívanými léky a dalšími doplňky stravy.