Blog > Práce

Jak úspěšně zvládnout pohovor po telefonu?

Jak úspěšně zvládnout pohovor po telefonu?

O získání nového pracovního místa musíte trochu zabojoval. Naštěstí nejde o rozdávání ran pěstmi, ale o vaše dovednosti a schopnosti, jak svého potenciálního zaměstnavatele zaujmout. Správně napsaný životopis a poutavý motivační dopis personalistu přesvědčí. Vybere si vás do užšího výběru. A možná rovnou pozve na osobní pohovor. Anebo zvedne sluchátko a zavolá vám. Zvládněte telefonický pohovor na jedničku. Stačí se držet pár jednoduchých zásad.

Kdy telefonický pohovor očekávat?

Telefonický pohovor není automatickou součástí výběrového řízení. Ovšem na zajímavé pracovní nabídky se personalistům schází mnoho odpovědí. Aby vybrali toho nejlepšího zaměstnance, může se stát, že se zaměstnavatel ještě před kolem osobních pohovorů rozhodne pro předběžné interview. Takový rozhovor se většinou podobá samotnému pohovoru.

Je ale taky možné, že se personalista rozhodne nahradit osobní pohovor formou telefonického přijímacího řízení. Dost často se tak děje při obsazování pozic, kde je nutná dobrá komunikační schopnost nebo třeba při nabídce práce z domu.

 

Pohovor jako pohovor. Buďte připraveni

Je jedno jestli vám personalista volá kvůli testování sympatií nebo se jedná o regulérní pohovor, buďte připraveni. Pamatujte si, kam všude jste svůj životopis posílali. Teď potřebujete udělat dobrý dojem a kdybyste tápali kdo vám to asi tak volá a že už si ani nepamatujete, že jste se o toto místo ucházeli, podříznete si pod sebou pomyslnou větev ještě dřív, než rozhovor začne.

Když o nějakou pracovní pozici opravdu stojíte nastudujte si něco o firmě. Je pravděpodobné, že součástí pohovoru bude i dotaz „A proč chcete pracovat právě u nás?“. Vaše odpověď by měla znít motivačně ve smyslu „Líbí se mi poslání firmy“, „Idea vašeho firemního zaměření se ztotožňuje i s mými profesními ambicemi“. S vědomostmi o firmě a jejích produktech tyto odpovědi bez potíží rozvedete.

Během telefonátu si personalista určitě ověří i data uvedená v životopise. Zjišťuje, jestli jste v CV psali pravdu. Bude ho zajímat vaše vzdělání a praxe. Nepomlouvejte bývalé zaměstnavatele, nemachrujte ani nezmiňujte staré pracovní křivdy. Zásadně se vyhněte narážkám na politiku nebo svěřování se s osobními problémy.  Pokud jste napsali, že mluvíte německy může si tuto vaši schopnost vyzkoušet. Anebo se poptat, jak řešíte ten či onen problém v MS Office. Samozřejmě, pokud i tuto dovednost uvádíte v životopise. Při této části rozhovoru můžete zmínit i své zájmy.  

„Proč bychom si měli vybrat zrovna vás?“ je typická otázka přijímacího pohovoru. Nenechte se jí zaskočit. Právě tento okamžik je správným časem, kdy ukázat své zdravé sebevědomí. Naznačte, že právě vy budete pro firmu skvělým přínosem. Ukažte, jaké máte profesní znalosti a úspěchy. Odpověď typu: „Umím skvěle řešit konflikty. Mám trpělivost a negativní lidi mě nerozhází. Vaše reklamační oddělení tak získá člověka, který promění nespokojené zákazníky ve spokojené“, vás posune na přední příčky mezi ostatními uchazeči.

Obsahová stránka telefonátu je stejně důležitá jako ta formální. Proto je velmi důležité, abyste ve sluchátku zněli příjemně a vaše vystupování bylo profesionální a korektní. Jak toho docílit?

9 zásad, které je důležité dodržovat během pohovoru po telefonu

  1. První dojem je důležitý. Jestli hovory z neznámých čísel přijímáte stylem „No, prosím“, v momentě, kdy se ucházíte o práci tohle uvítání změňte. Může se totiž stát, že mezi několika nabídkami na levnější tarif bude jeden hovor od personalisty. Nic nezkazíte, když se do telefonu všem příchozím hovorům představíte: „Novák, dobrý den“.

  2. Jakmile zjistíte, že vám volá možný budoucí zaměstnavatel, zařiďte si na hovor klid a soukromí. Rádio hučící v pozadí by vás oba zbytečně rušilo. Pokud zrovna jedete přeplněným vlakem, vysvětlete personalistovi situaci a domluvte si telefonát na vhodnější čas.

  3. Mluvte jasně a zřetelně. Vyplivněte žvýkačku, típněte cigaretu, odložte svačinu. Všechny tyto činnosti změní váš hlas a zvuky, které při nich vydáváte volajícímu rozhodně nezní příjemně. Pokud vám při pohovoru vyschne v krku, decentně se napijte. To je jediné, co se toleruje.

  4. Slang a nářečí na chvíli odložte a komunikujte spisovnou češtinou. Dejte si pozor, abyste neopakovali i svoje oblíbené slůvko stále dokola. Slyšet během deseti minut stokrát třeba slovo „prostě“ by umořilo i otrlého posluchače.

  5. Když neporozumíte otázce, nebojte se zeptat. Rozhodně lepší než dělat „hm, no“ a horečně přemýšlet co to vlastně personalista chce. Vycpávková slova jsou dobrá na uspání, ne na udělání dobrého dojmu.

  6. „Ano“, „Ne“, „Nevím“, „Asi“. Zaujaly by vás podobné odpovědi? Těžko, že? Nezaujmou ani personalistu. Odpovídejte celými větami tak, aby personalista dobře pochopil důvody vaší odpovědi. Neupoutá ho však ani sáhodlouhý proslov na jednoduchou otázku „Máte řidičský průkaz?“ Odpověď: „Ne, nemám, bohužel kvůli oční vadě mi není umožněno řídit“ je naprosto dostačující.

  7. Usmívejte se. Možná vám to připadá zbytečné, ale klidně si s kamarádem vyzkoušejte, jak to v telefonu zní, když se mluví s úsměvem. Hlas je hned o poznání příjemnější a člověk působí sympatičtěji.

  8. Neskákejte volajícímu do řeči. Pokud mu chcete něco říct, ale momentálně komunikujete na jiné téma, klidně si napište poznámku, aby vám myšlenka neutekla. A ve vhodné chvíli ji sdělte. Přerušování řeči druhého působí neslušně.

  9. Na konci telefonátu poděkujte za rozhovor, a ještě jednou projevte nadšení z vidiny pracovat pro firmu. „Děkuji, že jste zavolal/a, vážím si toho. Opravdu je pro mne představa pracovat u vás jako pomocný asistent splněním mých kariérních představ. Budu se těšit na další postup. Mějte se hezky. Na shledanou.“.

Co dělat po skončení hovoru?

Teď si můžete zhluboka oddechnout. Právě jste udělali jeden důležitý krok k získání vysněného zaměstnání. Pokud jste prošli předkolem pohovorů, znamená to, že jste byli dobře připraveni. Abyste úspěšně zvládli i osobní pohovor zapište si poznámky z tohoto telefonátu. Je docela pravděpodobné, že i ten se bude odvíjet podobným směrem, proto berte tento hovor jako odrazový můstek k tomu, jak se ještě lépe připravit na druhé kolo.

Jestli se pár dní po telefonátu nic neděje, klidně se personalistovi připomeňte e-mailem a ještě jednou mu za rozhovor poděkujte a zeptejte se, co nyní bude následovat.

Nebojte se telefonního pohovoru. Když budete připraveni a dodržíte pár jednoduchých zásad, zvládnete ho s přirozeností a grácií. A když náhodou práci dostane někdo jiný, nevěšte hlavu. Každá zkušenost vás posune o krok dál. Držíme palce i pěsti. Nejen se zvládáním pohovorů po telefonu.