Blog > Práce

Jak si poradit s negativním kolegou na pracovišti?

Jak si poradit s negativním kolegou na pracovišti?

V zaměstnání trávíme spoustu času. Proto se tam chceme mít dobře a uvolněně. Když je na pracovišti klid a pohoda, cítíme se víc spokojení a lépe nám pracovní výkony odsýpají od ruky. Pro nás, zdravotně hendikepované je klidné pracovní zázemí ještě o trochu důležitější. Co ale dělat, když pracovní kolektiv není úplně ideální? Jak zvládnout spolupracovat s negativním kolegou? Nenechte se deptat a zaujměte vůči němu chytrý a strategický postoj.

Negativní atmosféra na pracovišti

Málokdy si své pracovní kolegy vybíráme sami. Přesto jsou to lidé, s nimiž musíme určitým způsobem spolupracovat a vycházet. Na pracovišti se tak potkáme s různými charaktery. S někým vycházíme báječně a s někým si udržujeme lehký odstup. To je v pořádku. Nemusíme být s každým hned nejlepší kamarád. Stačí, když je v práci pohoda.

Jenže pak se tu objeví člověk, který do týmu nezapadá. Jeho povahové i osobnostní vlastnosti jsou úplně odlišné od většiny spolupracovníků. Místo toho, aby se snažil týmu přizpůsobit jede si po své vlastní ose. A začne narušovat harmonii celé skupiny. Na pracovišti zavládne negativní atmosféra. To už jste jen malý krůček k tomu, abyste se do práce přestali těšit, byli nevrlí a snížil se váš pracovní výkon.

 

Co jako obrana proti problémovému kolegovi nefunguje?

Negativita na pracovišti nejen, že otravuje ovzduší všem zúčastněným, ale může zhoršit i vaše zdraví. Minimálně se najednou cítíte unaveni a v psychické nerovnováze. Jak se takovým stavům raději nebránit?

  • Můžete vyzkoušet protivu ignorovat. To ale nejde věčně. Jeho negativní postoj se vám stejně za chvíli znovu dostane pod kůži a nepomůže ani to, že pro svou duševní pohodu děláte první poslední.
  • Můžete zahodit svou pracovní příležitost, podat výpověď a vyzkoušet nové zaměstnání anebo práci z domu. To je ale krajní řešení a jako takové moc nefunguje. Přece vás nějaký otrava nepřipraví o práci, která vás baví. Neschlípnete uši a neutečete z boje. A navíc v jiném zaměstnání můžete potkat ještě většího potížistu.
  • Můžete „žalovat“ šéfovi. Právě zaměstnavateli by mělo záležet na pohodě v týmu. Měl by umět s jednotlivci pracovat a motivovat je k tomu, aby tvořili jednotný tým a zajistit pracoviště bez zbytečného stresu. Jenže, když si vedení samo ničeho nevšimne, vy nechcete být tím, kdo na negativistu ukáže prstem. Nechcete se stát žalovníčkem.

Jak si účinně poradit s potížistou v týmu?

Konstruktivně a strategicky. Nestavte se do pozice zachránce všech, starejte se sami o sebe a o to, abyste se s nepříjemným kolegou vyrovnali především vy sami. Jednejte s ním sami za sebe a dejte mu vědět, že váš názor je pouze a jenom váš. Žádné „my si myslíme“, ale „já si myslím“.

Uvědomte si, že potížistu nelze změnit, že má svoji specifickou osobnost, tudíž svým postojem změníte maximálně jeho chování. Snažte si udržet vlastní sebeúctu a zachovávejte úctu a respekt i k potížistovi. Jeho negativní energii si neberte osobně. Při jednání s potížistou si udržujte nadhled, klid a pozitivní přístup.

Odhadněte, jaký typ negativisty máte před sebou a podle toho s ním komunikujte.

Žalovníček

Žalovníček žaluje, na všechny si stěžuje. Takový člověk číhá na jakoukoliv příležitost přistihnout vás při něčem nekalém. Ihned běží šéfovi nahlásit váš pozdní příchod, politou dokumentaci nebo soukromý telefonát z firemního mobilu.

U žalovníčka hodně záleží, jak k němu přistupuje šéf. Jestli je rád za takového hlídacího psa a uvažuje o jeho povýšení, třeba na zástupce vedoucího, anebo svým zaměstnancům plně důvěřuje.

Bránit se žalovníčkovi můžete tak, že budete dbát na to, abyste neporušovali pravidla na pracovišti. Zaspali jste a přišli o půl hodinky pozdě? Nesnažte se tvářit, jako že už jste dávno v práci, ale zajděte za šéfem a svoji nedochvilnost mu přiznejte. Vezmete žalovníčkovi vítr z plachet a za chvíli ho šmírování vaší osoby přestane bavit.

Panenka v koutě

Kolega sedící v koutě čeká, až si ho sami najdete. On tedy vlastně spíš doufá, že si ho tam nevšimnete vůbec. Je typem samotáře, vyhýbá se kolektivním diskuzím a tak trochu se přede všemi schovává. Je plachý a pravděpodobně se cítí nejistý. Jeho sebevědomí se pohybuje okolo bodu mrazu.

S panenkou v koutě se těžko spolupracuje. Jakmile dostanete společný úkol, musíte to být vždy vy, kdo za ním přijde. Na odevzdání jeho úkolu často čekáte marně. Musíte ho popohánět, aby se už konečně projevil. Pro vás je taková situace otravná, bere vám čas i energii.

Co s panenkou v koutě? Trpělivost. Převtělte se do pozice trpělivého rodiče a snažte se komunikaci s kolegou otevřít. Pokládejte mu zásadně otevřené otázky. S klidem čekejte na jeho odpovědi, nedávejte najevo spěch nebo nervozitu. Snažte se ho povzbuzovat a chválit. On se nejspíš jenom bojí zesměšnění nebo pokárání. Když uvidí, že jste na jeho straně, bude vůči vám méně zakuklený.

Kelišová

Drbna Kelišová číhá na každém rohu a cokoliv se o vás dozví si dokonale zapamatuje. Při první příležitosti o vás mluví s někým jiným a aby její drb byl šťavnatější, trochu ho zdramatizuje nebo vytrhne z kontextu. V cuku letu může být vaše pověst v tahu.

Kelišová může být žena i muž. Na první pohled je takový kolega upovídaný a přátelský. Rád vám naslouchá. Ovšem pozor na něj, dost často mívá sklon k intrikování.

Jak zabránit tomu, aby vás Kelišová štvala? Netahejte své osobní záležitosti na pracoviště. Nikoho nekritizujte ani nepomlouvejte. V práci s kolegy hovořte pouze o pracovních záležitostech a všeobecných a bezpečných tématech. Citlivé informace svěřujte pouze člověku, o němž jste přesvědčeni, že mu můžete stoprocentně věřit.

Prskavka

Jakmile začne přituhovat, něco se nepovede nebo dojde k nedorozumění, prskavka začne prskat. Celkem pohodový kolega se v takových chvílích promění ve vzteklouna, kterému není radno přijít do cesty.

Při podobném záchvatu vzteku nechte prskavku vyprskat. Nesnažte se s naštvaným kolegou komunikovat a jeho nadávky pouštějte jedním uchem tam a druhým ven. Snažte se nebrat si podobné výlevy osobně. To se „pouze“ projevila kolegova cholerická povaha.

Teprve až se vyvzteká a uklidní navažte s ním klidný a věcný hovor. Nejlépe někde v soukromí. Dejte prskavce najevo, že si jí vážíte i přes to drama, které se tu odehrálo. Kolegovi ale řekněte, že vám podobné situace vadí a rádi byste našli jinou formu komunikace, než řev a urážky. Nastavte si společná pravidla a po každém dalším výbuchu je prskavce s klidem připomeňte.

Frflal

Frflal je kolega, který atmosféru na pracovišti dokáže otrávit raz, dva. Frflovi se nic nelíbí. Rád se vyžívá v problémech. S ničím není spokojený, nad vším naříká a každou prkotinu patřičně komentuje. Samozřejmě, že negativně.

Frflal se vyžívá v kritizování. Sám od sebe nikdy nenavrhne jiné řešení nebo nápravu problému.

Zkuste postoj frflala změnit tím, že ho angažujete do řešení problémů, které tak rád vidí. Parafrázujte jeho vlastní výroky. Neoponujte ani nevysvětlujte, to ho podnítí k dalšímu hořekování. Raději ho vyslechněte a ptejte se na řešení. Nenechte se odbýt do té doby, než nějaké zlepšení navrhne. A pak ho požádejte o jeho realizaci. Spoluúčast na týmové práci přinutí frflala k převzetí části odpovědnosti a tím i k mírnější kritice.

Zmije

Zmije bývá dost často oblíbená, přátelská. Nenápadně proplouvá mezi kolegy a sem, tam vyplivne svou dávku jedu. Tu přihodí jízlivou poznámku, tu pustí do světa uštěpačnou narážku a hned za chvíli začne s přátelskými fórky skrývajícími zraňující slůvka.

Pomalu a jistě se zmije začnete bát, vždyť koho by bavilo nechat se shazovat. Vaše profesní i osobní sebevědomí klesá.  A i když se zmiji pečlivě vyhýbáte, účinky jejího jedu cítíte na dálku.

Setřeste ze sebe strach a postavte se zmiji do cesty. Narovinu se kolegy zeptejte, co svým výrokem myslel. Nechte ho, ať vám svou poznámku o vás vysvětlí srozumitelně a férově. Nenechte zmiji z této debaty vykroutit. Poté svého protivníka požádejte, ať s vámi jedná vždy na rovinu a bez slovních hříček. Když vaše konfrontace proběhne mezi ostatními kolegy, bude mít na zmiji větší účinek. Pochopí, že posměšky netolerujete. A příště už vás ze svých útoků raději vynechá.

Šelma

Šelma se cítí ve svém teritoriu nadřazeně. Na ostatní kolegy ráda útočí, zastrašuje je a snaží se v nich vzbudit pocit ohrožení. Šelmovský kolega se rozhodně nevyhýbá křiku, agresivitě nebo dokonce vulgárním slovům. Chce slabší parťáky „srovnat“ do patřičných mezí a ukázat jim, že jejich místo je někde v koutě.

Kolega s povahou šelmy si vyhrožováním a zastrašováním ostatních lechtá své vlastní ego. Ve svých očích se vidí výjimečně a téměř kultovně.

Obrana proti šelmě je jediná. Útok. Vyčkejte, až bude v klidu. Pak seberte veškerou odvahu a postavte se šelmě hezky zpříma. Udržujte oční kontakt, nasaďte bojovný, ale kultivovaný tón. Nenechte šelmu, aby dál útočila, dejte jí najevo, že podobné chování netolerujete. Řekněte agresorovi, že po něm vyžadujete respekt a slušné chování. Buďte lehce přátelští, ale důslední a energičtí. A nebojte se poslat ho rovnou k šípku. Se zásadami etikety si tentokrát nelámejte hlavu. Ty si schovejte až na dobu, kdy se šelma uklidní a stane se vaším profesionálním partnerem.

Jaký kolektiv máte na pracovišti vy? Potkali jste se už s negativistou, který vám znepříjemňoval pracovní výkon? A jak jste si s ním poradili? Podělte se s námi o své zkušenosti.