Máte doma chrápala nebo jste chrápal vy osobně? Slovo chrápal v našem článku označuje osobu, která ve spánku vydává ony nepříjemné a leckdy dosti hlasité zvuky - chrápání.
Chrápání
Zařezávání, motorová pila...je jedno jak to nazveme, jde o fyziologický jev odborně nazývaný ronchopatie. Ve spánku poklesne napětí měkkého patra, vdechnutý vzduch ho rozkmitá a to zapříčiní hlasový projev. Dalším původcem chrápání může být překážka v dýchacích cestách.

Kdy chrápeme?
Většina lidí chrápe v poloze na zádech, kdy je obtížnější dýchat. Ale je dost i těch, kteří chrápou ať spí jak chtějí. Pokud ale při chrápání dochází k zástavě dechu, zajděte si raději k lékaři, to už není chrápání ale spánková apnoe, která je velmi nebezpečná.
Podle studií jsou nejčastějšími chrápaly muži od 35-65 let, velmi často s nadváhou. Ale chrápou i ženy, většinou díky hormonálním změnám, jako je menopauza nebo menstruace.
Jak se chrápání zbavit?
Zaručená rada neexistuje, ale za vyzkoušení těch následujících nic nedáte.
- Posilujte krční a jazykové svaly - ideální na to jsou jazykolamy, zpěv či obličejová gymnastika.
- Spánek na boku je tak známá rada, že jsem přemýšlela nad tím, jestli ji vůbec uvádět, ale mám tu jedno vylepšení - pokud si do zadní části pyžama nebo trika na spaní zašijete míček - tenisák nebo třeba golfový, tak vás to donutí ležet na boku.
- Zvlhčujte vzduch, nebude se vám pak tolik lepit suchý jazyk na patro, můžete zkusit i aromaterapii mátou či eukalyptem.
- Vyčistěte si dutiny - stačí udělat roztok soli (asi lžičku na sklenici vody) nalít do speciální konvičky a proplachovat si nos.
- Řádně se zbavujte prachu v místnosti, ten může dráždit dýchací cesty a způsobovat chrápání.
- Dostatečně pijte - ideálně jen čistou vodu.
- Špunty do uší jsou další radou, ale asi ne úplně ideální pokud potřebujete slyšet budík do práce.
- Nepijte před spaním alkohol, uvolňuje totiž svaly a ty pak nejsou schopny tlumit vibrace hrtanu.
- Dejte si víc pod hlavu, ale pozor na krční páteř. Vyšší poloha pomáhá udržet průchozí dýchací cesty.
- Navštivte lékaře. Pokud nic nezabírá, a chcete s chrápáním něco dělat, případně vám hrozí výše zmíněná spánková apnoe, zajděte k lékaři.