Blog > Léčebné terapie

Jak se vyspat s chrápalem?

Jak se vyspat s chrápalem?

Máte doma chrápala nebo jste chrápal vy osobně? Slovo chrápal v našem článku označuje osobu, která ve spánku vydává ony nepříjemné a leckdy dosti hlasité zvuky - chrápání.

Chrápání

Zařezávání, motorová pila...je jedno jak to nazveme, jde o fyziologický jev odborně nazývaný ronchopatie. Ve spánku poklesne napětí měkkého patra, vdechnutý vzduch ho rozkmitá a to zapříčiní hlasový projev. Dalším původcem chrápání může být překážka v dýchacích cestách.

 

Kdy chrápeme?

Většina lidí chrápe v poloze na zádech, kdy je obtížnější dýchat. Ale je dost i těch, kteří chrápou ať spí jak chtějí. Pokud ale při chrápání dochází k zástavě dechu, zajděte si raději k lékaři, to už není chrápání ale spánková apnoe, která je velmi nebezpečná.

Podle studií jsou nejčastějšími chrápaly muži od 35-65 let, velmi často s nadváhou. Ale chrápou i ženy, většinou díky hormonálním změnám, jako je menopauza nebo menstruace.

Jak se chrápání zbavit?

Zaručená rada neexistuje, ale za vyzkoušení těch následujících nic nedáte.

  1. Posilujte krční a jazykové svaly - ideální na to jsou jazykolamy, zpěv či obličejová gymnastika.
  2. Spánek na boku je tak známá rada, že jsem přemýšlela nad tím, jestli ji vůbec uvádět, ale mám tu jedno vylepšení - pokud si do zadní části pyžama nebo trika na spaní zašijete míček - tenisák nebo třeba golfový, tak vás to donutí ležet na boku.
  3. Zvlhčujte vzduch, nebude se vám pak tolik lepit suchý jazyk na patro, můžete zkusit i aromaterapii mátou či eukalyptem.
  4. Vyčistěte si dutiny - stačí udělat roztok soli (asi lžičku na sklenici vody) nalít do speciální konvičky a proplachovat si nos.
  5. Řádně se zbavujte prachu v místnosti, ten může dráždit dýchací cesty a způsobovat chrápání.
  6. Dostatečně pijte - ideálně jen čistou vodu.
  7. Špunty do uší jsou další radou, ale asi ne úplně ideální pokud potřebujete slyšet budík do práce.
  8. Nepijte před spaním alkohol, uvolňuje totiž svaly a ty pak nejsou schopny tlumit vibrace hrtanu.
  9. Dejte si víc pod hlavu, ale pozor na krční páteř. Vyšší poloha pomáhá udržet průchozí dýchací cesty.
  10. Navštivte lékaře. Pokud nic nezabírá, a chcete s chrápáním něco dělat, případně vám hrozí výše zmíněná spánková apnoe, zajděte k lékaři.